Bloomberg nedávno prozkoumal bankovní výpisy společnosti Tether za různé měsíce v loňském roce a zjistil, že drží dostatečné rezervy na to, aby udržela v oběhu své USDT tokeny.

Zadní vrátka Tetheru v podobě rezervy ve fiat měně byla dlouhodobě zahalena tajemstvím. Nejnovější zpráva od Bloombergu ovšem přináší trochu světla. V úterý 18. prosince zveřejnili, že Tether má velké fiat rezervy, které podporují oběh jejich USDT tokenů. Rovněž prozkoumali bankovní výpisy účtů společnosti Tether Ltd. Zpráva tímto rozpouští obavy a spekulace ohledně toho, zda Tether má dostatečné rezervy, aby mohl udržet v oběhu své tokeny.

Bloomberg prozkoumal výpisy z bankovních účtů za čtyři různé měsíce. Zjistilo se, že fiat rezervy Tetheru byly vždy větší nebo stejné než USDT, které jsou v oběhu. Některé bankovní výpisy byly dokonce sdíleny s regulátory.

Zpráva uvádí:

„Jeden výkaz ukazuje, že $2.2 miliardy bylo na účtu společnosti Tether 31. ledna v Portoriku Noble Bank Ltd. Podle údajů sestavených společností Coinmarketcap.com ve stejný den bylo rovněž v oběhu 2.95 miliardy jejich kryptoměny Tether. Podle zjištění se čísla také vyrovnají v září a říjnu 2017.“

Stablecoiny PAX, USD Coin a Gemini Dollar mohou časem sesadit Tether

Tether a jeho tajemství

Společnost Tether uvedla na trh svůj stablecoin USDT, který je vázán na americký dolar, v roce 2015. Společnost však zůstává zapletena do řady sporů týkajících se vydávání tokenů USDT a jejího údajného vztahu s kryptoměnovou burzou Bitfinex. Zajímavé je, že jak Tether, tak společnost Bitfinex sdílí stejné vedoucí pracovníky, což vytváří další podezření.

Tvrdí se, že v loňském roce vydal Tether větší množství USDT, aniž by je skutečně podporoval fyzickým dolarem. Později společnost dokonce převedla tyto tokeny na Bitfinex. Některé z předchozích zpráv naznačují, že získávání dalších USDT tokenů vedlo k manipulaci s cenou Bitcoinu během roku 2017. Také poptávka po tokenech Tetheru dosáhla svého vrcholu ve stejnou dobu.

Navíc Bitfinex byla jedinou platformou pro nákup a prodej Tether tokenů během této doby. Vzhledem k bankovním výpisům zdroje prohlásily, že mezi Tetherem a Bitfinexem v této době probíhaly konstantní toky peněz.

Podezření z nekalostí vygradovala do konce roku 2017, kdy se se do věci ponořily americké vyšetřovací agentury. Začátkem tohoto roku vydala Komise pro obchodování s komoditami (CFTC) soudní obsílku pro Bitfinex a Tether. Zatímco vyšetřování stále pokračuje, dosud se neobjevily žádné konkrétní detaily.

Spolu s CFTC vyšetřuje oddělení spravedlnosti USA také roli Tetheru v manipulaci s cenou Bitcoinu v loňském roce. Stuart Hoegner, generální poradce pro Tether a Bitfinex, odmítl komentovat hotovostní rezervy.

„Jako společnost, která si velmi vážně bere své zákonné povinnosti a povinnosti dodržování předpisů, se nejsme schopni vyjádřit k diskusi, ani k uznání existence předvolání nebo podobných právních požadavků.“

Znamená to konec všech problémů pro Tether?

Ne tak úplně! Přestože poslední bankovní výpisy odhalují mnoho detailů, stále neposkytují kompletní účetnictví o financích společnosti.

„Jistě, bankovní výpisy, které Bloomberg přezkoumal, neukazují například odkud pocházejí finanční prostředky nebo kde se nacházejí teď. Výkaz poskytl někdo, kdo měl přístup k záznamům společnosti, a státní úředníci potvrdili jejich pravdivost.“

Navíc v loňském roce Tether přesouval své vklady často přes Puerto Rico, Montreal a další místa. Zpráva uvádí, že Tether a Bifinex neustále ztrácejí bankovní partnery za poslední tři roky. V roce 2017 se tchajwanští věřitelé a Wells Fargo & Co. rozhodli také ukončit své bankovní vztahy s Tetherem.

Jelikož společnost Tether nedosáhla spravedlivého a průhledného auditu třetí strany, stále vzbuzuje několik pochybností. Začátkem tohoto roku Tether také zrušil svůj vztah s účetní firmou Friedman LLP.

Jak již bylo uvedeno výše, Tether čelí i dalšímu obvinění z manipulace s cenou Bitcoinu.

Nicméně uprostřed nedávného propadu trhu se Tetheru podařilo v pondělí vylézt na páté místo. V současné době je Tether na pozici číslo 7 podle tržní kapitalizace. Tether ztratil za poslední dva měsíce téměř 700 milionů dolarů ze své tržní kapitalizace, ale propad se v poslední době zastavil.

Bitcoinová síť slaví 10 let! Od vytěžení Genesis bloku uplynula již dekáda

Zdroj: coinspeaker.com