Švýcarské město Zug se může pyšnit titulem nejrychleji rostoucího technologického centra v Evropě. Podle zprávy vydané londýnskou společností Atomico toto ocenění získalo město především díky působení asociace Crypto Valley. Jde o nezávislou, vládou podporovanou organizaci založenou s cílem plně využít silné stránky Švýcarska při budování světového ekosystému využívajícího technologii blockchain.

Ve Swiss Crypto Valley působí již 600 blockchainových firem

Společnost Atomico zveřejnila letošní vydání zprávy s názvem „State of European Tech“ (Stav evropského technického pokroku), z níž vyplývá, že technologický sektor roste obzvlášť rychle, což je pozitivní zpráva. Zatímco  evropské hospodářství se podle třetího čtvrtletí 2018 zvýšilo o 0.2 %, růst v oblasti technologií byl až pětkrát vyšší.

Zveřejněné údaje ukazují, že švýcarský Zug je nejrychleji se rozvíjejícím technologickým uzlem v Evropě, za což mu náleží první příčka. Kritéria, podle kterých byla jednotlivá města hodnocena, zahrnovala aspekty jako počet technologických událostí, které se na daném místě uskutečnily, či počet odborníků, kteří na nich přednášeli nebo se jinak podíleli.

Z přiloženého obrázku níže je vidět, že Zug dosáhl oproti minulému roku až 177% nárůst v hodnocených oblastech. Zároveň se počet společností zabývajících se kryptoměnami a technologií blockchain téměř zdvojnásobil, přičemž aktuálně jich je přibližně 600.

Ze zemí východní Evropy se na druhém místě umístil ruský Novosibirsk, který zabodoval díky technologickému a vědeckému centru Akademgorodok. Mezi nejznámější společnosti působící v tomto centru patří například nanotechnologická firma Ocsial, která vyrábí laserové přístroje, nebo společnost CFT, která vyvíjí software pro bankovní sektor.

Procentuální nárůst rozvoje a podpory technologií v evropských městech. Zdroj: cointelegraph.com

Progresivní Švýcarsko

Švýcarsko je známé svým progresivním postojem ke kryptoměnám, kde především díky postaveným zákonům legalizuje transakce s digitálními aktivy napříč různými odvětvími. Tato země totiž vnímá technologii blockchain jako strategickou inovaci v oblasti globálních financí.

Dokazuje to i zmíněná studie společnosti Atomico, která zároveň hodnotila i investory podporující kryptoodvětví. Z výsledků vyplývá, že  v této oblasti je nejaktivnější francouzská banka BNP Paribas, ale v těsném závěsu ji následuje švýcarská Zürcher Kantonalbank. Ta se za uplynulých dvanáct měsíců zapojila až do dvaceti různých kol financování jednotlivých projektů souvisejících s kryptoodvětvím.

ČTĚTE TAKÉ:  

Více než třetina velkých německých firem považuje blockchain za průlomové řešení

Iniciativa ze strany státních společností

O progresivním přístupu Švýcarska svědčí i fakt, že zájem o rozvoj nových technologií neprojevují jen soukromé společnosti, ale i ty státní. Švýcarská národní poštovní služba Swiss Post a státní poskytovatel telekomunikačních služeb  Swisscom oznámili spolupráci ohledně vytvoření vlastní blockchainové infrastruktury. Hlavním cílem a přínosem má být vytvoření bezpečného a ověřitelného systému, který bude sloužit ke zpracování citlivých digitálních obchodních procesů.

Společný projekt komentovali představitelé obou společností slovy:

„Na rozdíl od veřejných blockchainů (např. Bitcoin a Ethereum) vyžaduje tato soukromá infrastruktura mnohem méně energie, neboť ji mohou používat pouze identifikovaní uživatelé, kteří mají smluvní vztah s poskytovateli aplikace. To umožňuje efektivnější postupy při uzavírání dohod a zároveň poskytuje výrazně vyšší bezpečnost a výkonnost.“

Švýcarsko jako centrum blockchainu

Během blockchainové konference BlockShow Europe 2018 vyšla studie, která zkoumala postoj 48 evropských zemí k otázce blockchainu. Analyzovala přitom faktory, jako jsou platné předpisy pro kryptoodvětví, pohled na ICO, nebo regulace týkající se plateb prostřednictvím kryptoměn a jejich následné zdanění.

Stejně jako ve zprávě „State of European Tech“ i v tomto případě se na první příčce umístilo Švýcarsko. Následovaly ho Gibraltar a Malta, jejichž vstřícnou politiku rádo využívá v poslední době několik kryptoměnových burz.

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: cointelegraph.com