Názory zemí na kryptoměnovou revoluci posledních let zůstávají rozdělené. Zatímco Čína se snaží vše související s krpytoměnami zakázat, Švýcarsko vítá blockchainovou technologii s otevřenými rukama.

Před očekávaným krypto-summitem G20, jehož následkem by mohla být vlna regulací kryptoměn, Švýcarsko, konkrétně člen švýcarské federální rady a bývalý prezident Švýcarské konfederace  Johann Schneider-Ammann,  vyslovil plnou podporu novým technologiím.

Kryptonárod

Bohatý Zugský kanton se stal domovem několika blockchainových firem, včetně Ethereum FoundationSchneider-Ammann projev indikoval, že švýcarská vláda je připravena na to, aby se tato technologie rozšířila ze švýcarského centra blockchainu do zbytku země:

„Zugský kanton, Cryptovalley, ušel kus cesty. Můžeme se z něj poučit a stavět na jejich zkušenostech. Pokud to ukáže jako pozitivní, můžeme jich rozšířit do celého Švýcarska. Proto tvrdím, nemusí to zůstat jen u Cryptovalley, měl by to být kryptonárod.“

Schneider-Amman pokračoval v obhajobě fintech inovací, tvrdící, že ekonomický růst Švýcarska v minulosti byl postaven na přijímání nových technologiífinanční stabilitě.

„Stojíme na prahu inovace finančního světa. Kryptoměny jsou součástí čtvrté industriální revoluce. Přemýšlíme nad tím, jaké nabízejí možnosti. Snažíme se identifikovat příležitosti, rizika a odpovědět na otázku: Je toto budoucnost pro obchod a pro nová pracovní místa nebo ne? Proto podporuji krypto-společnosti.

Regulovat nebo ne?

Schneider-Amman dále tvrdil, že na regulaci kryptoměn je brzo, protože je nejasné jakým směrem se budou ubírat další inovace. Je třeba si zapamatovat, že Švýcarsko není součástí Evropské unie. Tím pádem není omezováno nesčetnými a často dusivý EU regulacemi, kterými se musí řídit země jako Francie či Německo. Jak trefně poznamenal:

„Jsme tím kým jsme. Musíme a chceme rozhodovat o naší budoucnosti. Vycházíme z našich zkušeností a samozřejmě i z porovnání se sousedními zeměmi či vzdálenějšími konkurenty.“

Francie a Německo navrhují tvrdé regulace, za nimiž je pravděpodobně snaha zpomalit jejich konkurenty jako Švýcarsko, Japonsko či Spojené Království. Summit se bude konat v  březnu a Francie spolu s Německem plánují předložit návrh na nové regulace společně. V případě, že Spojené Království do té doby překoná problémy spojené s  Brexitem a začne inovovat svůj fintech průmysl, očekává se, že by se mohlo přidat ke švýcarské podpoře blockchainových inovací.

Zdroj: bitcoinist.com