Země skupiny G20 se dohodly na regulaci kryptoměn v souladu s normami FATF (Finanční akční výbor) na druhém zasedání summitu v Buenos Aires v Argentině. Indie rovněž předložila návrh k boji proti uprchlickým ekonomickým pachatelům.

Dle tisku Saudi Gazette bylo v sobotu společné prohlášení oficiálně podepsáno všemi zeměmi G20. Dokument uznává, že je zapotřebí „nezbytná reforma“ vzhledem k prudkému tempu digitalizace globální ekonomiky.

Pokud jde o kryptoměny, neboli „kryptoaktiva“, jak jsou uvedeny v dokumentu, skupina G20 souhlasila s regulačním přístupem v souladu s normami FATF.

Oddíl 25 úředního prohlášení uvádí:

„Budeme regulovat kryptoaktiva proti praní špinavých peněz a financování terorismu v souladu s normami FATF. Další kroky budeme zvažovat podle potřeby.“

Kromě toho budou země spolupracovat a sledovat digitalizaci globální ekonomiky, která se děje rychlým tempem.

Výňatek z oddílu 26 zní:

„Budeme i nadále spolupracovat na hledání konsensuálního řešení, které by řešilo dopady digitalizace ekonomiky na mezinárodní daňový systém s aktualizací v roce 2019 a závěrečnou zprávou do roku 2020.“

Bitcoinist minulý týden oznámil, že USA podnikly první kroky proti dvěma íránským facilitátorům ransomware.

Ransomware je vyděračský program. Jedná se o druh škodlivého programu, který blokuje počítačový systém nebo šifruje data v něm zapsaná, a pak požaduje od oběti výkupné za obnovení přístupu.

Úřad pro kontrolu zahraničních aktiv (OFAC) ministerstva financí zveřejnil zprávu, která varuje kryptoměnové a finanční komunity, že každý, kdo obchoduje s obviněnými lidmi, by mohl být sekundárně pokutován.

 Financial Action Task Force (FATF). Finanční akční výbor je mezinárodní mezivládní organizace, mající celosvětový vliv při vytváření standardů a hodnocení jurisdikcí v oblasti boje proti praní špinavých peněz a financování terorismu. FATF byl založen v roce 1989.

Dá se ale pochybovat, zda budou opatření úspěšná při předcházení transakcí Bitcoinu a kryptoměn na úrovni protokolů. Ve skutečnosti byl Bitcoin záměrně navržen tak, aby byl bez hranic, politicky neutrální a odolný proti cenzuře.

G20: Indie vybízí k boji proti ekonomickým delikventům

Zpráva „The Hans India“ uvádí, že Indie předložila seznam devíti bodů, kterými vyzývá země skupiny G20 k boji s uprchlickými ekonomickými delikventy, které také zahrnují kryptoaktiva, jako je Bitcoin a další kryptoměny.

Agendu představila indická předsedkyně vlády Narendra Modi, která vyzvala FATF, aby vytvořil mezinárodní spolupráci. Tím by byla zajištěna úzká spolupráce členských států a příslušné finanční zpravodajské jednotky by sdílely potřebné informace k odhalování pachatelů.

„FATF by měl formulovat standardní definici fugitivních ekonomických delikventů. FATF by také měla vypracovat soubor společně dohodnutých a standardizovaných postupů týkajících se identifikace, vydávání a soudního řízení, a poskytnout poradenství a pomoc zemím skupiny G20 v souladu s jejich vnitrostátním právem.“

V červenci informoval Bitcoinist o prvním zasedání v Buenos Aires, kde členské státy vytvořily regulační rámec. Skupina G20 připustila, že kryptoaktiva mohou přinést významné výhody a nepředstavují riziko pro celosvětovou finanční stabilitu. Členové se však dohodli, že budou sledovat jejich progres a v blízké budoucnosti vypracují komplexní regulační normy. Dávají rovněž najevo jejich obavy z daňových úniků a praní špinavých peněz.

Dále se ve zprávě píše:

„Kryptoaktiva vyvolávají problémy týkající se ochrany spotřebitelů a investorů, integrity trhu, daňových úniků, praní špinavých peněz a financování terorismu. Kryptoaktiva postrádají klíčové atributy suverénních měn. Zatímco šifrovací prostředky v tomto okamžiku nepředstavují riziko globální finanční stability, zůstáváme ostražití.“

Zdroj: bitcionist.com