Obchodní platforma operující bez poplatků, StellarX, založená na kryptoměně Stellar (XLM) byla spuštěna v beta verzi v pátek 28 září. Spuštění bylo oznámeno příspěvkem na blogu a to zakládající společností Interstellar.

Vznik burzy byl původně oznámen v červenci tohoto roku a jejím základem je  Stellar (XLM) universal marketplace. Stellar je open-source protokol, který slouží na převody z kryptoměn do fiat měn. Podle stránky CoinMarketCap je momentálně XLM šestá největší kryptoměna s tržní kapitalizací $4.8 milionu.

Na platformě nejsou uložena žádné aktiva ani privátní klíče. Neuchovává se ani kniha objednávek nebo vlastní obchodní systém. StellarX je v podstatě prohlížeč pro otevřený trh, který nezávisle udržuje a veřejně vystavuje síť Stellar.

Vklady přímo z bankovních účtů

StellarX podle posledních zpráv staví sám sebe do pozice jakési „reálné fiat brány“, protože platforma umožňuje uživatelům vklady v dolarech, a to přímo z dolarových bankovních účtů. Burza navíc zobrazuje digitální tokeny pro několik fiat měn, jako je Euro, čínský jen, hongkongský dolar, či britská libra a další.

Rozhraní burzy StellarX. Zdroj: medium.com

StellarX na svém blogu také odhalil plány přidat digitalizovanou verzi dalších druhů aktiv, jako jsou dluhopisy, cenné papíry, nemovitosti a komodity.

Burza nestojí jejich uživatele vůbec nic

Společnost zdůraznila, že ve srovnání s hlavním americkým finančním poskytovatelem Robinhood, který začal nabízet nulové poplatky“ k obchodování s kryptoměnami ještě v únoru, nestojí burza jejich uživatele nic. Společnost přislíbila proplácet všechny poplatky sítě.

„Bezplatná“ platforma Robinhood profituje z nečinných prostředků svých zákazníků. Decentralizace nabízí uživatelsky přívětivější zážitek, ale uživatelé jakékoliv decentralizované burzy, jako IDEX a EtherDelta, musí platit transakční poplatky ve formě Gas.

Obchodování na burze StellarX je kompletně zdarma, protože poplatky na síti Stellar jsou tak nízké (0.00001 XLM), že je můžeme proplácet z našich úspor.

Na začátku září platforma Robinhood odhalila plány na uskutečnění počáteční veřejné nabídky (IPO) a tvrdila, že Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) a Úřad pro regulaci finančního průmyslu (FINRA) provádějí audity s cílem zajistit plné dodržování regulací.

Zdroj: cointelegraph.com