Steemit, blockchainová platforma, která se snaží změnit a vylepšit dynamiku mezi vydavateli obsahu a jejími konzumenty, se těší ze stále větší popularity. Nasvědčují tomu statistiky používání a více než milion registrovaných účtů.

Co je to Steemit?

Steemit je webová stránka pro blogování a sociální síť, která využívá platformu odměňování založenou na Steem blockchainu pro uživatele, kteří vytvářejí digitální obsah jako články, videa, písničky, knihy a jiné. Steem blockchain produkuje tokeny Steem a Steem Dollars, které jsou obchodovatelné. Tyto tokeny uživatelé Steemitu získávají například za přidávání příspěvků nebo komentování obsahu. Tento zajímavý model tedy přímo vybízí vydavatele dělat kvalitnější obsah, který lidé ocení.

Platforma Steemit tedy slouží jako alternativní způsob, jakým se vydavatelé obsahu mohou dostat k příjmu. Vydavatelé, kteří byli před tím odkázáni na nepříjemné reklamy nebo dotace, získali platformu určenou přímo pro ně.

29 % freelancerů preferuje platby v kryptoměnách: Jsou zažité platební způsoby zastaralé?

STEEM token

STEEM je základním tokenem sítě. Je obchodovatelný na více kryptoměnových burzách jako Binance nebo Huobi. Jeho tržní hodnota určuje hodnotu sumy odměn vyplácených společností Steem. Jeho hodnota přímo kryje hodnotu druhého tokenu: Steem dolaru.

Steem dollar

Steem dollar (SBD) je aktivum a druhý token Steemit sítě. SBD jsou také obchodovatelné na burzách a v rámci Steemit platformy se používají na platby za zboží a služby.

Na Steem blockchainu existuje vnitřní trh, který je přímo integrován na internetových stránkách společnosti, kde si uživatelé mohou zaměnit SBD za STEEM a naopak. SBD mohou být převedeny na ekvivalentní množství STEEM v procesu, který trvá přibližně 3 až 4 dny.

SBD tokeny, které uživatelé drží jsou podrobeny sazbě. Tato míra není pevně dána. Od března 2017 je tato sazba 2% ročně. Držitelé SBD jsou tak odměňováni za jejich držení.

Steemit se těší z rostoucí popularity

Společnost Steemit v příspěvku na oficiálním blogu uvedla působivé statistiky transakcí, aktivit uživatelů a informovala o registraci miliontého uživatele. Steem se v současnosti těší velké popularitě. Tato platforma přitáhla mnoho uživatelů i díky DApps (decentralizovaných aplikací), které využívají Steem blockchain jako decentralizované platformy pro videa dtube a dlive, anebo sociální síť busy.

dtube Dapp a platforma pro videa na bázi Steemit blockchainu. Vydavatelé jsou přímo placeni podle úspěchu jejich videí

Projekt však čelí i několika problémům, jako je například používání botů a snaha o zneužití hlasovacího mechanismu. Přesto však čísla hovoří samy za sebe. Steemit měl v roce 2016 pouze 2,000 aktivních uživatelů. Podle internetové stránky projektu, platforma doposud od června 2016 vyplatila uživatelům již více než $40 milionů.

Hlavním cílem Steemit je odměňování vydavatelů na otevřené blockchain platformě. Společnost zůstala tomuto cíli věrná a díky tomu je i úspěšná. Tato platforma přitáhla zájem vývojářů o otevřené technologie, interoperabilní architekturu s dobrou dokumentací. To vedlo k explozi a rozšíření DApps založených na obsahu, které interagují s blockchainem, často  jedinečným a inovativním způsobem.

Spoluzakladatel společnosti Ned Scott znovu potvrdil tyto ideály v panelové diskusi na konferenci Consensus 2018:

„Pro mě je to všechno o budování sítí a posilování lidí.“

Závěr

Blockchain a kryptoměnový průmysl roste obrovským tempem. Mnoho projektů je kritizováno za nedostatečnou vizi, špatné směřování nebo dokonce řešení problémů, které již byly efektivně vyřešeny mimo blockchain. Steemit je však projekt, kterému se skutečně podařilo prorazit, a který je již nyní veřejností přijat a používán. S dobrým cílem a jasnou vizí se Steemit může stát novým standardem pro sociální sítě či streamovací služby.

Masová adopce kryptoměn v řádu několika let? Podle šéfa BitPay to není nemožné!