Před nedávnem jsme zde měli analýzu toho, jak si vedl Bitcoin v první polovině roku 2018. Dnes tu máme obšírnější pohled na celý blockchain sektor za druhý kvartál tohoto roku. Portál CoinDesk pravidelně zveřejňuje zprávu o stavu nejen kryptoměnového sektoru.

Zpráva nazvaná State of Blockchain společnosti CoinDesk spojuje klíčové trendy, data a události za poslední tři měsíce v prezentaci plné grafů a užitečných faktů. Zpráva také cituje průzkum 60-otázkového dotazníku, na který odpovědělo více než 1200 lidí.

Stav blockchainu

Hlavní kryptoměny ve druhém čtvrtletí (Q2) bojovaly s negativními tržními ukazateli. Jak všichni víme, totéž platilo i pro Q1 2018 a zdá se, že trend se obrátil až v  posledních týdnech. Většina poklesů cen odrážela nízkou obchodní aktivitu na burzách stejně jako nízké denní objemy většiny obchodních párů.

Pokud však odhlédneme od vývoje cen jednotlivých kryptoměn, vývojářské práce za poslední tři měsíce výrazně pokročily a také přišly s novými případy použití pro blockchain technologie. Vylepšení pro Bitcoin síť jako Liquid Network a pro EthereumRaiden postupně nabírají reálnou podobu. Velké společnosti jako IBM, Walmart a mnohé mezinárodní banky předložily patenty nebo již provedly procesy související s touto technologií. Nařízení a regulace stále čekají na schválení v USA, ale například Malta vypadá, že má ve všem jasno a je otevřená plné adopci.

Některé výsledky ze statistiky:

  • Výnos z BTC těžby klesl o -22 %, průměrné poplatky klesly o -19 %
  • Bitcoin hashrate narostl o +26 % (to snižuje transakční rychlosti)
  • Financování ICO vybralo celkově cca $19 miliard, průměrně to vychází $39 milionů na ICO
  • Většina respondentů z průzkumu se domnívá, že pokles cen byl způsoben short pozicemi  a nekonzistentní korekcí po nadměrných spekulacích
  • Z top kryptoměn si výrazně polepšil EOS  až o +44 %
  • Výrazně klesly velké měny jako LTC -32 % a XMR -29 %

Hacky a útoky

V posledním čtvrtletí jsme byli také svědky různých hacků a útoků na platformy a kryptoměny jako takové. V květnu 2018 Bitcoin Gold zaznamenal 51% útok, který vedl ke ztrátě $18 milionů. V červnu 2018 byla napadena burza Bithumb, která ztratila při útoku $31 milionů. Největší hack, co se týče ukradeného objemu, byl zaznamenán společností Coinrail. Ztráta činila $40 milionů.

Počet finančních prostředků odcizených za celou historii Bitcoinu dosahuje v současnosti nové hodnoty ve výši $1.6 miliardy.

V tomto čtvrtletí na tzv. 51% útok doplatil fork Bitcoinu – Bitcoin Gold (BTG), který zaznamenal ztrátu ve výši zmíněných $18 milionů. Monachain se stal obětí útoku a přišel o $90,000 jen den před Bitcoin Gold útokem. Verge (XVG) byl napaden 22. května a ztratil $2.7 milionu. Konečně, aktuálně velmi populární Zencash zažil stejný 51% útok, při němž bylo odcizených 500,000 ZEN.

Podle zprávy je nejbezpečnější a útokům nejodolnější kryptoměna Bitcoin a altcoiny  Ethereum, Bitcoin Cash, Litecoin a ZCash. Na opačném konci údajně stojí Bitcoin Gold, Monachain, Zencash, Dash a Monero.

Regulace

Je důležité zmínit, že regulace na celém světě se neustále rozšiřují. Existuje jen pár zemí, ve kterých jsou virtuální měny považovány za nezákonné, včetně Bolívie, Ekvádoru a několika asijských zemí. Většina světa je momentálně považuje za legální.

Legálnost Bitcoinu v jednotlivých zemích světa

28. června 2018 Bank of England varovala finanční společnosti před riziky, které kryptoměnový sektor může představovat. 20. dubna hlasoval Evropský parlament za zavedení kryptoměnových burz pod legislativní rámec boje proti praní špinavých peněz. Ve Spojených státech 14. června SEC prohlásila, že Ethereum není cenný papír (cenina). A konečně, 30. června se Čína rozhodla otevřít nový výzkumný ústav speciálně pro digitální měny.

Zdroj: coindesk.com