Vývojáři v rámci Ethereum komunity již dlouhodobě vyvíjejí vylepšení zaměřená na přizpůsobení tohoto blockchainu aktuálním požadavkům trhu. Ta se týkají především rychlejších a levnějších transakcí, které by se mimo jiné měly promítnout do lepší a efektivnější využitelnosti decentralizovaných aplikací  (dApps) postavených na tomto blockchainu.

Klient Nimbus byl úspěšně spuštěn

Jen tři dny před stanoveným termínem (konec března 2019) se vývojářskému týmu této aktuální druhé nejsilnější kryptoměny podařilo spustit na testnetu klienta Nimbus, který má být prvním krokem k finálnímu přechodu na algoritmus  Proof-of-Stake.

Testnet, stejně jako i klient Nimbus, byl vyvinut startupem Status, přičemž na jeho napsání využili jazyk Nim. Ten byl navržen softwarovým inženýrem Andreasem  Rumpfem. Podle slov dev  týmu se Nim jazyk vyznačuje vysokou bezpečností výsledného kódu.

Vývojáři z týmu Status na své oficiální stránce informovali, že aktuální testnet nese označení testnet0 a je prvním z řady testovacích sítí, které budou před spuštěním live řešení ještě následovat. Každá další verze má přitom přidat do sítě nové možnosti. Jejich úkolem bude rozšiřovat její rozsah a zároveň zvyšovat její stabilitu.

Během prvních týdnů bude testnet0 často restartován. Dev tým chce totiž implementovat všechny adekvátní připomínky a podněty ze strany komunity. Ta je momentálně tvořena 400 validátory, jejichž hlavním úkolem je zajišťovat plynulý chod sítě.

Zúčastněte se testování

V případě, že se chcete zúčastnit testování, hledání bugů a předkládání návrhů, podrobný návod, jak se připojit na testnet0, najdete na tomto linku. Vývojáři ze Statusu však komunitu upozorňují před možnými problémy souvisejícími se stabilitou testovací sítě. V testovací síti se totiž stále mohou vyskytovat chyby, na jejichž odstranění však aktivně pracují.

Bitcoin spotřebuje ročně 0.22 % ze světové spotřeby energie, Ethereum chce snížit energetickou náročnost o 99 %

Ethereum dApps zaostávají za konkurencí

I navzdory zmíněným problémům se škálováním je však Ethereum stále spolu s EOSem a TRONem nejvyhledávanější platformou na tvorbu dApps. Zároveň je ale třeba dodat, že vůči uvedeným konkurenčním projektům začíná do značné míry ztrácet dech.

Podle stránky dappradar.com, která monitoruje aktivitu, respektive používání decentralizovaných aplikací z hlediska jejich uživatelů, se ani jedna dapp postavená na blockchainu Etherea neumístila v TOP 10. Nejblíže k tomu měla aplikace My Crypto Heroes (2,000 uživatelů). Na vedoucí dApp postavenou v síti EOS však momentálně ztrácí přes 4,000 uživatelů.

Pokud bychom se na tento žebříček podívali z hlediska uskutečněných transakcí za posledních sedm dní, rozdíl by byl ještě větší. Zatímco nejúspěšnější Ethereum dApp IDEX (decentralizovaná burza) měla necelých 94,000 transakcí, dApp  TronCrush, která je na prvním místě, jich měla 3 miliony.

Decentralizované aplikace: 5 dApps, které lidé skutečně používají

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: cryptocrimson.com