Rok 2018 by se v kryptosféře dal charakterizovat několika přívlastky, především z pohledu klesajících cen většiny kryptoměn. Zároveň bychom jej však mohli označit i rokem stablecoinů. Především jeho druhou polovinu, kdy na trh přišly tokeny jako USD Coin, Gemini Dollar nebo Paxos Standard Token.

Dva stablecoiny za jeden den

Rozruch na poli stablecoinů přinesli v posledních měsících bratři Cameron a Tyler Winklevossovi. Vlastníci kryptoměnové burzy Gemini představili světu stablecoin  Gemini Dollar, který je, jak již název napovídá, krytý americkým dolarem. Samotný token jim schválila i vládní agentura New York State Department of Financial Services (NYDFS).

V ten samý den však oznámila vznik tokenu se stejným zaměřením i společnost Paxos Trust Company, která také získala souhlas výše uvedeného vládního orgánu.

Generální manažer společnosti Paxos David Wells uvedl, že společnost začala vážně uvažovat o spuštění stablecoinu již začátkem roku 2018. Tehdy zaznamenala poptávku po tokenu, který by byl krytý klasickou měnou a splňoval by všechny přísné regulační rámce.

Chcete-li získat lepší přehled, na co tento typ tokenů slouží, jaké je jejich poslání a jaký momentální progres se děje v této sféře, můžete si níže přečíst náš poslední článek věnovaný dané problematice.

Burza Huobi přináší all-in-one řešení v podobě vlastního stablecoinu

Konkurenční boj stablecoinů

Podle slov Davida Wellse si Paxos musel projít zdlouhavým schvalovacím obdobím, kdy musel splnit několik požadavků stanovaných NYDFS. Stejně jako Gemini, i Paxos musel zajistit detailní monitoring s cílem zabránit použití tokenů jako nástroj na praní špinavých peněz nebo jiných nezákonných postupů.

Gemini a Paxos samozřejmě nejsou jedinými společnostmi, které se chtějí stát alternativou vůči Tetheru a postupně převzít jeho místo. V úvahu je třeba brát i TrustToken a jejich TrueUSD (TUSD), který přišel na trh začátkem tohoto roku. Jeho aktuální tržní kapitalizace se pohybuje těsně pod hranicí $200 milionů. V „těsném závěsu“ je i USD Coin. Ten je v oběhu přibližně stejně dlouhou dobu jako zmíněné tokeny od Gemini a Paxos, přičemž jeho tržní kapitalizace je ve výši téměř $180 milionů.

Kromě výše zmíněných tokenů, které jsou navázány především na americký dolar, existuje i další skupina stablecoinů. Do ní spadají například Dai nebo Basis, které jsou částečně zajištěny jinými aktivy. Smart kontrakty, jimiž se tyto tokeny řídí, jsou přitom naprogramovány tak, aby na základě poptávky automaticky kontrolovaly zásobu (supply).

Tether však stále vládne…

Posláním stablecoinů není jen jejich nákup nebo prodej v rámci obchodních párů, na které jsou navázány. Podle dev týmů stojících za těmito tokeny se jejich uplatnění dá rozšířit i do oblasti přeshraničních plateb, nebo zefektivnění poplatků za decentralizované aplikace. Samozřejmě, jejich primárním účelem je být alternativou vůči fiatu, díky čemuž se mohou tradeři vyvarovat volatilitě, která je na trhu s kryptoměnami běžná.

O narůstající síle konkurentů Tetheru jsme se mohli přesvědčit během uplynulých týdnů. Poté, co na svou platformu zalistovala USD Coin burza Coinbase, konkurenční Binance reagovala stejným krokem a pro USDC vytvořila hned dva obchodní páry. Vznikl pár pro Bitcoin a také pro nativní token burzy – Binance Coin (BNB). Ještě v září tohoto roku byl zmíněný stablecoin přidán i na další velkou burzu – Poloniex.

Zdroj: coingecko.com

Když se však podíváme na výše uvedený obrázek, je zřejmé, že stablecoiny, které chtějí být alternativou vůči Tetheru, čeká ještě dlouhá cesta. Společná tržní kapitalizace PAX, USDC a Gemini Dollar je totiž $375 milionů, což je podstatně méně než $2 miliardy, kterými disponuje Tether.

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: ccn.com