Specifická skupina kryptoměn, známá jako „stablecoiny“, se nám tento rok značně rozrostla. Je dost náročné stíhat je všechny sledovat. Následující seznam aktuálně obchodovatelných a stále přibývajících stablecoinů Vám je trošku přiblíží.

Stablecoiny se svou povahou snaží řešit problém volatility kryptoměn, a to jejich častým navázáním na fiat měny (konvenční měny jako euro nebo dolar). Navázáním se na fiat měny se však ztrácí aspekt decentralizace. Nejčastěji jsou stablecoiny navázány na americký dolar a nejznámějším je Tether (USD ₮).

Blíže o stablecoinech a jejich charakteristice se můžete dozvědět v našem článku zde.

B jako Basis

Kryptoměna Basis, původně nazývaná Basecoin, je nejžhavější novinkou v této oblasti. Dokázala zaujmout investory ze všech běžných krypto směrů a má v úmyslu přistoupit k americkému dolaru pomocí algoritmicky upravené nabídky. V podstatě to znamená, že nabídka Basis se zvýší růstem poptávky a při poklesu poptávky se jeho mince odkoupí zpět. Kontrolovaná nabídka a poptávka by měly společnosti Basis pomoci udržovat si svou fixaci ceny.

B jako Bitusd

Bitusd je starší stablecoin, který už začíná ztrácet svou stabilitu. Převážná část obchodů probíhá na burze Bitshares, pro kterou bylo Bitusd navrženo. K dispozici je i na Openledger DEX. Dalo by se dlouho dohadovat o tom, zda se Bitusd může v těchto dnech nazývat „stabilním“ stablecoinem. Faktem však zůstává, že jeho princip stále funguje.

A Complete A-Z of Stablecoins

C jako Carbon

Carbon využívá algoritmicky upravenou nabídku založenou na poptávce, aby si tak zachoval paritu s americkým dolarem, podobně jako Basis. Bude to fungovat? Na to si budeme muset počkat a čas ukáže.

C jako CK USD

 O CK USD se ví jen málo. Záhadou zůstává tým, který stojí za tímto stablecoinem, jakož i jeho samotný princip fungování. Coinmarketcap neeviduje žádná data ohledně jeho celkové nabídky v oběhu, ale na BCEX a Allcoin vykazuje ohromný denní objem obchodování – $137 milionů. Ať už je CK USD cokoliv, navenek se zdá, že funguje.

D jako Dai

Dai byl vytvořen pomocí funkce Maker Dao. Jeho tržní kapitalizace tvoří 1/20 kapitalizace Tetheru. Dai však roste a snaží se držet svého dolaru. To, co Dai chybí v jeho tržní kapitalizaci, hraje pro jeho transparentnostPochybnosti, které jsou o jeho možné spolupráci s Ethereum, se jeví být jako neadekvátní při následování dolaru v době extrémní volatility trhu. Dai zatím funguje, jak má.

A Complete A-Z of Stablecoins

H jako Havven

Havven se skládá ze dvou stablecoinů: nusd a eusd, podle toho, zda je krytý Ethereum nebo USD, přičemž „n“ na začátku znamená nomins. Havven je účetní jednotka. Stablecoiny Havven jsou primárně určeny pro svůj vlastní ekosystém, takže netřeba očekávat, že by mohly v brzké době nahradit Tether. V praxi však existuje EOS verze nusd.

K jako Kowala

Kowala (KUSD) ještě není na trhu dostupný coin, ale očekávají se od něj velké věci. Dobrý stablecoin je jako dobrý imunitní systém: oceníte pouze práci, kterou udělá, když selhává. Měřítkem úspěchu dobrého stablecoinu je jeho schopnost přiléhat k americkému dolaru.

N jako Nubits

Nubits jsme zahrnuli jako ukázku toho, co se může stát, když se stablecoin nevydaří a padne. Momentálně se jeho cena na burze Upbit a Bittrex pohybuje na hodnotě  $0.15. Nubitsu se i přes jeho selhání při udržení si ceny s dolarem daří lépe než většině jiných ICO tokenů, které vznikly tohoto roku.

A Complete A-Z of Stablecoins

R jako Rockz

Rockz je označován za „nejodolnější kryptoměnu“ na světě. Švýcarský stablecoin má být spuštěn již brzy, a to neobvykle pomocí ICO nabídky (prvotní nabídka tokenů). Rockz neslibuje mnoho, ale pokud jeho token bude pevný jako skála a udrží si krok s USD, tak udělá dobrou práci.

Porovnání stablecoinů na základě různých parametrů

  • krytí fiat penězi/fyzickým aktivem
  • přímé vlastnictví fiat/ekvivalentní částky v aktivech
  • transparentnost
  • segregace je aktivní
  • zabezpečení držitelů mincí v případě bankrotu
  • držení ve fyzických bankovkách, aktivech

A Complete A-Z of Stablecoins

S jako Stably

Stably je oblíbený mezi venture capital fondy (fondy s rizikovým kapitálem). Od svého vzniku se mu podařilo získat $500,000. Stably vznikl na Ethereum a Stellar blockchain síti. Každá mince Stably vázána na USD bude kryta odpovídající hotovostní rezervou.

S jako Steem Dollars

Dan Larimer je považován svými následovníky za vizionáře. Jediným problém je, že jakmile se něčeho lekne a přesměruje se na lepší věci, jeho původní projekty mají tendenci zaseknout se. Podobně jako Bitusd i Steem v současnosti připomínají americký dolar jen v nejjemnějším slova smyslu. Pokud potřebuje vytvořit termín pro minci, která již technicky více není stablecoinem, nazveme ho nestablecoinfablecoin? Zkusme fablecoin: token, který slibuje paritu s USD, ale přitom není nic víc než pohádková fikce.

Přečtěte si: Steemit – Blockchain platforma pro digitální obsah se těší rostoucí popularitě

A Complete A-Z of Stablecoins

T jako Tether

Tether je k dispozici na Omni blockchainu a také jako ERC20 token. Říká se mu také  „otec stablecoinů“. Měl by být krytý USD depozity a jeho  cena, až na drobné výkyvy, pěkně koreluje s dolarem na hodnotě $1. Tether se považuje za kontroverzní stablecoin, protože se nepodařilo provést jeho úplný finanční audit. S tržní kapitalizací $2.8 miliardy je Tether nejsilnějším stablecoinemJe však dostatečně velký na to, aby neselhal? Zatím zřejmě ano. Zdá se, že Tetheru se daří, i když jeho navázání na dolar se zakládá na víře více než v cokoli jiného.

A Complete A-Z of Stablecoins

T jako Trueusd

Trust Token’s Trueusd je krytý zajištěnými aktivy v amerických dolarech, které jsou vedeny na escrow účtech. V tomto ohledu je model Trueusd podobný modelu  Tether, ale s větší transparentností. Binance, Bittrex a Zebpay, všechny tyto burzy adoptovaly Trueusd, Hvězda tohoto stablecoinu je na vzestupu.

A Complete A-Z of Stablecoins

U jako USD-C

Společnost Circle údajně pracuje na svém vlastním stablecoinu, který by měl spatřit světlo světa na burze Poloniex, která je nyní pod správou této firmy. O USD-C se ví toho jen málo. Fungovat bude na Ethereum síti a bude přirozeně kopírovat americký dolar.

U jako Usdvault

Usdvault je propojen se zlatem (zlaté cihly), které by mělo být uskladněno ve švýcarských trezorech. Tvůrci Vault tvrdí, že jeho hodnota bude v poměru 1: 1 k USD, ale hodnota aktiva bude v podstatě krytá drahým kovem umístěným ve Švýcarsku.

Většina těchto stablecoinů (tak jako i mnohé kryptoměny) v rámci delšího období zřejmě nevydrží a selžouZatím se zdá, že alespoň ty, které jsou obchodovatelné (s výjimkou Nubits), fungují. Říká se, že v bouři je každý přístav vítán. I stablecoiny se tak staly jakýmsi přístavem pro ty, kteří v nich věří a našli v nich své útočiště na tak  volatilním kryptoměnovém trhu.

Zdroj: news.bitcoin.com