KryptoPortal Vám přináší aktuální informace, zajímavosti a fakta ze světa kryptoměn. Snažíme se přispět svým kouskem do komunity, pomáhat Vám s jakýmkoli problémem, se kterým se v kryptosvětě potkáte a přiblížit Vám tak tento pozoruhodný technologický fenomén.

Kromě zpráv a novinek jsme se rozhodli, že začneme vytvářet i nástroje, které Vám pomohou při získávání informací o tom, co se v kryptosvětě právě děje.

Naším prvním nástrojem je kryptoměnový kurzovní lístek. Lístek zobrazuje aktuální informace o  všech kryptoměnách, které jsou registrovány službou coinmarketcap.com. Údaje jsou zobrazeny v přehledné tabulce. Najdete zde název kryptoměny, její aktuální cenu, tržní kapitalizacicelkový objem dané měny obchodovaný za posledních 24 hodin24-hodinovou procentní změnu ceny.

Co v kurzovním lístku najdete?

Názevcena kryptoměny jsou jasné, ale pojďme si vysvětlit ostatní pojmy, abyste věděli na jaká data se vlastně díváte.

Zobrazení kurzovního lístku na monitorech s větším rozlišením

Tržní kapitalizace (Market Capitalization, Market Cap) je dobře známá metrika ve světě tradičních cenných papírů, ale má smysl aplikovat ji i na kryptoměny. Tržní kapitalizace je míra hodnoty cenného papíru. Obvykle sestává z vynásobení částky nesplacených akcií jejich aktuální cenou. Pro kryptoměny je definována jako součin množství mincí v oběhu (circulating Supply) a jejich aktuální ceny.

Bitcoin má momentálně v oběhu 16.8 milionu BTC a při aktuální ceně $ 10,667 můžeme jeho tržní kapitalizaci vypočítat jako: 16,800,000 x 10,667 = $ 179,595,529,965. Kapitalizace je tedy přibližně $ 180 miliard.

Objem (24h) představuje celkový obchodovaný objem dané kryptoměny. Jde o částku nákupů a prodejů na všech hlavních burzách dohromady. Některé malé burzy mohou být ignorovány. Obchodovaný objem se vyjadřuje za nějaký čas, nejčastěji za 24 hodin.

Změna (24h) je procentní změna ceny dané kryptoměny. Je to míra, o kolik stoupla nebo klesla cena kryptoměny opět za nějaké časové období, nejčastěji 24 hodin.

Samotnou tabulku lze filtrovat  sestupně nebo vzestupně podle jednotlivých sloupců, uděláte tak kliknutím na hlavičku sloupce, podle kterého chcete tabulku utřídit. Můžete také změnit měnu, v níž jsou uvedeny cenypočet kryptoměn zobrazených na jednu stránku.

Mobilní zobrazení kurzovního lístku

Kurzovní lístek zatím nabízí základní informace o cenách kryptoměn a postupně do něj budeme přidávat další užitečné funkce. Samotný lístek nabízí i vylepšené mobilní zobrazení.