CEO společnosti Twitter Jack Dorsey pokračoval ve svém milostném dopise Bitcoinu v nedávné epizodě podcastu Stephana Livera, kde prohlásil, že zatímco ostatní kryptoměny mohou mít zajímavé nápady, všechny se nakonec mohou integrovat do blockchainu Bitcoinu za předpokladu, že jsou to kvalitní a unikátní projekty.

Dorsey během minulého týdne vychvaloval Bitcoin do extrému a nedávno řekl v podcastu Joea Rogana, že si myslí, že se Bitcoin může stát domácí internetovou měnou budoucnosti.

Avšak ne každý je o tom tak přesvědčen jako Dorsey. A jeho nejnovější připomínky pravděpodobně budou nadále rozdmýchávat konkurenční války, které zuří mezi různými kryptoměnami.

Jack Dorsey: Bitcoin se může stát globální měnou

Opakováním svých prohlášení z podcastu Joea Rogana Dorsey vysvětlil i Stephenovi Liverovi, že právě principy, na kterých je Bitcoin založen, ho přitahují nejvíce.

„Je velmi zásadový, má silný pohled na věc a líbí se mi, že byl vypuštěn do světa přes pseudoanonymitu, která je na internetu jako doma.“

Dorsey také podrobně popsal své členství v hackerské komunitě v St. Louis, Missouri. Pokračuje:

„Bitcoin mi připadá velmi přirozený pro ideály, za nimiž stojí internet, a to se mi velmi líbí. Je to myšlenka, která se zrodila na internetu, byla zrealizována na internetu a stále se v něm rozvíjí.“

Co však Dorsey pohodlně vynechává je fakt, že vývoj Bitcoinu už dávno unikl z pseudoanonymního meritokratického internetu.

Rozvoj Bitcoinu už dávno není ovlivňován decentralizovanou skupinou programátorů a hackerů, ale spíše různými společnostmi. Za zmínku stojí  Blockstream spolu s Lightning Labs. Jsou to dva hlavní vývojáři Lightning Network – protokol pro blockchain BTC, který překonfiguruje původní ideály uvedené ve slavném white paperu Satoshiho Nakamota.

Bitcoin white paper byl vydán přesně před deseti lety!

Jack Dorsey: Síla značky Bitcoin nemá konkurenci

Dorsey pokračoval ve vyprávění o současném stavu Bitcoinu a poukázal na něj jako na „kvalitní značku“:

„Síla značky Bitcoin je opravdu velkolepá. Umožňuje více odolnosti. Je to mainstreamová, dobře známá koncepce „image“. Ne všichni skutečně vědí, jak by se dal využívat, a mohou mít různé pohledy na to, co dělá… Ale každý ví, že jde o digitální měnu, digitální peníze nebo digitální aktivum.“

Pokud se na chvíli můžeme zaměřit na značku Bitcoin – je jistě pravda, že Bitcoin je tváří kryptoměn, stejně jako je Coca-Cola tváří slazených nápojů.

A stejně jak Coca-Cola, tak i značka Bitcoin, která se také orientuje na veřejnost, byla od svého vzniku drasticky změněna. Když Coca-Cola uvedla v roce 1985 „Novou Colu“, reakce veřejnosti byla nejen negativní, byla přímo nepřátelská. A v konečném důsledku přinutila rychlé zvrácení politiky firmy a návrat ke starému produktu.

Když Blockstream zablokoval zvýšení velikosti bloků v BTC blockchainu a začal s prodejem řešení škálovatelnosti mimo řetězce na vyřešení problému, kteří právě oni sami vytvořili, reakce veřejnosti mohla být stejná – pokud by o tom veřejnost věděla.

Namísto toho byly nesouhlasné hlasy vyhozeny z prominentních komunitních subredditů. Blockstream a jeho generální ředitel Adam Back pokračovali ve svém plánu a vůbec při tom netajili svůj záměr prodávat soukromé služby na údajně veřejném blockchainu.

Bitcoin ukradne nejlepší nápady ostatním kryptoměnám

Když se ho zeptali, proč se tak soustředí na Bitcoin a ne na ostatní kryptoměny, Dorsey odpověděl:

„Zajímavé nápady jsou všude, ale myslím si, že tyto nápady mohou být integrovány do Bitcoinu, pokud mají zásluhy, které jsou na určité úrovni. Mám pocit, že Bitcoin je právě ten, který chce být reálnou měnou nejvíce, v porovnání s ostatními, kteří se zaměřují na obecnější věci nebo distribuované výpočty a podobně.“

Těžko říci, zda si Dorsey skutečně váží technologie, která stojí za Bitcoinem, a to hlavně proto, že je jedním z investorů Lightning Labs. Vidina zisku je totiž známá tím, že zastiňuje úsudek.

Může Jack Dorsey pomoci přenést Bitcoin (a Lightning Network) do mainstreamu?

Je pravda, že Lightning Network se pokouší usnadnit provádění mikrotransakcí přes Bitcoin. Je to funkce, která může být nezbytná pro rostoucí průmysl drobných online plateb. Ale taková škálovatelnost má svou cenu. Konkrétně cenu v podobě bezpečnosti a decentralizace. V průběhu několika měsíců od implementace sítě Lightning Network vedl tlak na škálovatelnost ke kompromisu se sníženou decentralizací.

Mnozí z vás pravděpodobně vědí, že mluvíme o videu, ve kterém Roger Ver přinutil vývojáře Bitcoinu, aby uznali, že BTC již není peer-to-peer digitální platební systém jako kdysi. To je ale na delší diskuzi…

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: ccn.com