Společnost Samsung se rozrůstá i v oblasti polovodičů a nedávno předstihla i Intel, jakožto největšího výrobce čipů na světě. Avšak jihokorejská firma nechce usnout na vavřínech a v současnosti usiluje o prosazení se na momentálně nejžádanějším trhu pro výpočetní výkon – těžení kryptoměn.

Jak uvedla společnost TechCrunch, společnost Samsung potvrdila, že je v procesu výroby hardwaru speciálně navrženého na těžení kryptoměn, jako je Bitcoin a Ethereum.

Mluvčí společnosti Samsung řekl: „Společnost Samsung se v současnosti zabývá výrobou kryptografických minerských čipů. Nemůžeme však zveřejnit další podrobnosti týkající se našich zákazníků.“

Hardware nebo čipy speciálně určené pro těžbu kryptoměn se nazývají ASIC čipy (zkratka z anglického application-specific integrated circuits) nebo aplikačně specifické integrované obvody. ASIC jsou procesory, které byly speciálně navrženy pro jednu výpočetní úlohu. Narozdíl od běžných víceúčelových procesorů, které používáme v počítačích a telefonech.

Vzhledem k faktu, že hodnota kryptoměnových aktivit prudce narostla, tak je pochopitelné, že roste i poptávka po těchto druzích čipů. Společnosti si to uvědomují a snaží se přijít s novým specializovaným hardwarem i v podobě grafických karet.

Kryptomenová těžba je proces, pomocí kterého se ověřují transakce a přidávají se do veřejné knihy – blockckhainu, a také způsob, kterým se vytvářejí a emitují nové kryptoměny do oběhu.

ASIC Miner

V případě Bitcoinu se nové mince vytvářejí řešením složitých matematických problémů, přičemž tyto výpočty také pomáhají zachovávat integritu Bitcoinových transakcí. Čím více Bitcoinů se vytěží, tím se zmiňované matematické problémy stávají složitější. Toto způsobilo přesun těžařů od používání běžných integrovaných grafických karet, až po GPU navržených pro hraní her a nyní na speciálně vytvořené ASIC čipy. Bitcoin se už dávno prakticky nedá těžit na jiném hardwaru, pouze na ASIC strojích. Naproti tomu Ethereum je navrženo tak, aby se na ASIC nedalo těžit, pouze na grafických kartách.

Těžba na šesti grafických kartách

Nová spolupráce Samsungu

V Samsungu se snaží své know-how a byznys plány držet dostatečně utajené, a tak není úplně jasné, jaké produkty bude společnost vyrábět. Podle zpráv z korejských médií bude Samsung spolupracovat s tchajwanskou firmou TSMC. TSMC v současnosti dodává čipy pro několik firem, které se zabývají výlučně těžbou kryptoměn, včetně čínského těžebního giganta Bitmain. Splnění poptávky po těchto čipech přineslo firmě TSMC přibližně $ 350 až $ 400 milionů  na čtvrtletních ziscích.

Ve srovnání s příjmem ve výši $ 69 miliard, který každoročně generuje společnost Samsung, jsou to „jen drobné“. Těžení kryptoměn, jakož i skoro všechno, co se kryptoměn týče je momentálně in. To ale nemusí automaticky znamenat, že to bude mimořádně výhodné a ziskové pro firmy, které nabízejí výstroj na tuto náročnou těžařskou práci. Může to ale znamenat, že bude tento specializovaný hardware dostupnější masám lidí a zájemcům.

Zdroj: techcrunch.com