Burza DX.Exchange začala nabízet digitální verze některých hlavních amerických akcií.

Díky spuštění estonské burzy DX.Exchange se na blockchainovou síť dostalo množství předních amerických akcií. Uživatelé platformy si tak mohou vybrat z deseti akcií, které jsou v nabídce v digitální formě – tokenech. Nakupovat tyto akcie-tokeny je možné i za fiat peníze.

Klasické akcie k dispozici ve formě kryptotokenů

Bloomberg nedávno informoval, že burza DX.Exchange nabízí digitální tokeny založené na akciích 10ti zalistovaných společností na Nasdaq (druhá největší burza na světě podle tržní kapitalizace sídlící v New Yorku) a to včetně Alphabet (GOOG), Apple (AAPL), Amazon (AMZN), Facebook (FB), Microsoft (MSFT), Tesla (TSLA), Netflix (NFLX), Baidu (BIDU), Intel (INTC) a Nvidia (NVDA).

Každý akciový token je krytý v poměru 1: 1 k běžné akcii. Držitelé těchto tokenů budou mít nárok na stejné hotovostní dividendy jako běžní akcionáři. Uživatelé tokenů budou navíc schopni koupit dílčí akcie a obchodovat s nimi i po uzavření akciových trhů. Skutečné akcie jsou v držení MPS (Market Place Securities), partnera DX.Exchange burzy. Tokeny těchto akcií jsou postaveny na Ethereum (ETH) blockchainu a na ERC-20 standardech. MPS Marketplace Securities, Ltd, nakoupí skutečné akcie dle požadavku zákazníka a vygeneruje ERC-20 token, který bude reprezentovat každou akcii. Skutečné akcie jsou drženy na odděleném účtu, který není spojen s žádnými interními prostředky firmy MPS, aby tak byl chráněn v případě bankrotu společnosti.

Co je to ERC-20 a proč je pro Ethereum důležitý?

Začátek spojení tradičních trhů s blockchainovou technologií

Burza DX.Exchange sice není pod kontrolou amerických regulátorů, ale disponuje licencí od Estonské finanční zpravodajské jednotky s plnou autorizací pro obchodní činnost v rámci EU.

Výkonný ředitel DX.Exchange Daniel Skowronski uvedl pro Bloomberg:

„Všimli jsme si obrovskou tržní příležitost v oblasti tokenizace již existujících akcií. Věříme, že toto je jen začátek sloučení tradičních trhů s blockchainovou technologií. Otevře to nový svět pro obchodování starých akcií.“

Skowronski poznamenal, že se burza plánuje rozšířit i na newyorskou burzu (New York Stock Exchange), taktéž do Tokia a Hongkongu.

Tato novinka přichází v době, kdy Nasdaq plánuje zalistovat Bitcoin (BTC) futures ještě během prvního kvartálu 2019. Nasdaq se zatím nevyjádřila, zda a kdy se seznam akcií, které jsou tokenizovány, rozšíří. DX.Exchange uvádí Nasdaq jako technologického partnera a používá jeho finanční informační burzovní protokol (FIX). Partnerem burzy je i společnost Bloomberg. DX.Exchange kromě digitálních akcií nabízí i peer-to-peer kryptoobchodování.

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: sludgefeed.com