Spojené arabské emiráty (SAE) a Saúdská Arábie uzavřely dohodu o spolupráci v oblasti kryptoměn. Jde o jednu ze sedmi sfér, na kterou se chce v nejbližší době zaměřit společný výkonný výbor koordinační rady těchto dvou arabských zemí. Výstupní dokument, který nese název „Strategy of Resolve“ byl představen 19. ledna 2019.

Kryptoměny jako efektivní způsob realizování přeshraničních plateb

Podle výboru obou zemí by společná kryptoměnová politika měla sloužit zejména na uskutečňování přeshraničních plateb mezi centrálními jakož i jednotlivými místními bankami. Zároveň má fungovat jako experiment na lepší pochopení technologie blockchain a umožnit bezproblémové a rychlé transakce mezi zeměmi.

Ve výstupní zprávě se uvádí:

„Fungování virtuální měny závisí od používání distribuované databáze sdílené všemi zúčastněnými bankami na obou stranách. Snahou je  zajistit zájmy zákazníků, stanovit technologické standardy a vyhodnotit rizika kybernetické bezpečnosti. Projekt bude zároveň určovat vliv centrální měny na monetární politiku.“

Součástí dokumentu je i šest dalších oblastí, v rámci nichž se obě země zavázaly ke vzájemné spolupráci. Jedná se o kooperaci ve sféře mezinárodní dopravy a následného celního odbavení zboží, podporu malých a středních podniků, zlepšení dodavatelsko-odběratelských vztahů, standardizaci cestovních postupů na mezinárodních letištích, zkvalitnění finanční gramotnosti mladistvých a intenzivní spolupráci v oblasti civilního letectví.

Sedm blockchainových trendů, které se vyplatí sledovat v roce 2019

Prostor pro Ripple a jejich řešení?

I když konkrétní řešení implementace blockchainu nebylo veřejnosti představeno, je vysoce pravděpodobné, že obě země sáhnou už po hotovém řešení a nebudou budovat vlastní blockchain. Do hry tak vstupuje především společnost Ripple, která se primárně zaměřuje na usnadnění přeshraničních plateb mezi bankami.

Ve prospěch Ripple navíc hovoří i fakt, že jejich řešení již byla úspěšně testována několika bankami v asijských zemích. Jedna ze sousedních zemí Saúdské Arábie, Kuvajt, se prostřednictvím své národní banky zapojila do sítě RippleNet už koncem minulého roku. Je tedy pravděpodobné, že obě arabské země se připojí ke stejné síti, což jim značně usnadní a zefektivní přeshraniční platby v rámci regionu.

Nejzajímavější události za rok 2018: Ripple a XRP

Bezpečný přístav pro ICO a kryptoměny?

V prosinci minulého roku Úřad pro cenné papíry a komodity (Securities and Commodities Authority) v SAE definoval tokeny vydané prostřednictvím ICO jako  cenné papíry. Zároveň oznámil, že aktivně pracuje na celkovém regulačním rámci, který by měl vstoupit v platnost v první polovině tohoto roku.

S myšlenkou implementování technologie blockchain do oblasti státní sféry si tato země pohrává již od roku 2016. Šejk Muhammad bin Rašíd Al Maktúm tehdy oznámil, že do konce roku 2020 plánuje převést na blockchain všechny vládní dokumenty a tím docílit jejich neměnnost a bezpečné uložení.

V rámci bankovního sektoru testovala blockchain počínaje rokem 2017 i banka  Emirates Islamic Bank. O rok později se k ní přidala banka Hilal Bank, která prostřednictvím blockchainu zprocesovala první platbu, která splňovala podmínky islámského práva šaría.

Víkendový ฿ulletin: Security tokeny jako nástupce ICO a bezpečné formy investování

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: ethnews.com