FINNEY, první blockchain telefon, byl představen veřejnosti švýcarsko-izraelskou společností Sirin Labs během svého startu v Barceloně dne 29. listopadu 2018.

Blockchain telefon od Sirin Labs přišel na trh s cenovkou vlakových lodí. Nabízí se za $999. Telefon je první svého druhu využívající v jeho jádru blockchain technologii, která pohání kryptoměny jako například Bitcoin. Telefon může jednoduše spouštět  decentralizované aplikace (dApps) a bezpečně provádět transakce a ukládání kryptoměn.

DApps – decentralizované aplikace nevyužívají žádný hostitelský server pro uložení dat a backendový kód běží na decentralizované peer-to-peer síti. Jinak je to u běžných aplikací, které známe a které běží na platformách iOS nebo Android. Při vývoji dApps nejsou žádná omezení a žádná instituce nemůže nastavit pravidla pro jejich fungování.

V Sirin Labs vytvořili svůj vlastní kryptotoken SRN, který byl již delší dobu k dispozici a můžeme jej nalézt v ekosystému FINNEY. Lze s ním platit veškeré produkty společnosti.

Sirin Labs vydala zprávu, že s nákupem prvního blockchain smartphonu FINNEY pomocí SRN tokenů získáte slevu  10 %. V současné době lze platit pouze SRN tokeny. V brzké době přibude i možnost platby kartou.

V době psaní tohoto článku se cena SRN pohybuje kolem $0.08.

Při výběru výrobce vsadili na společnost Foxconn vyrábějící také Apple produkty. Cílem je tento telefon rozšířit mezi větší masu a tím zajistit povědomí a užívání blockchainové technologie a seznámit lidi s kryptotrhem.

Operační systém a bezpečnostní funkce FINNEY

Finney duální displej

Operační systém telefonu FINNEY je forkem Android 8.1 (Oreo) a nese název SirinOS.

Naleznete zde kromě tradičního Google Play také dApps marketplace. DApps marketplace nabízí mnoho nových a inovativních nástrojů, díky kterým se uživatelé seznámí s novými kryptoprojekty a umožní jim získat nové coiny a tokeny.

FINNEY nabízí také druhou, 2palcovou bezpečnostní obrazovku, která se nachází na zadní straně za vysouvacím krytem. Takzvaný Save Screen má vlastní decentralizovaný firmware a tím zajišťuje maximální bezpečnost zejména pro integrovanou offline kryptopeněženku (cold storage wallet) pro zadávání hesel a dalších citlivých údajů.

Bezpečnost je pro tento smartphone prioritou, proto nabízí mnoho bezpečnostních funkcí. Proti vůli majitele nebude možné s mobilem nikterak operovat, dohled nad peněženkou drží fyzická zábrana a telefon je možné zamknout behaviorálním a biometrickým způsobem. Samozřejmostí je zabezpečená komunikace (VoIP, email, SMS).

S cenovkou vlakových lodí FINNEY nabízí přední fotoaparát s 12 megapixely a zadní s 8 megapixely. Šestipalcový displej AMOLED 1 080 × 2 160, 402 PPI. Hardware využívá 6 GB RAM a 128 GB paměti a baterie je o velikosti 3 280 mAh.

FINNEY si k dnešnímu dni předobjednalo 20 tisíc lidí. Společnost Sirin Labs si přeje spolupracovat s dalšími výrobci smartphonů a tím blockchainovou technologii přinést většímu množství lidí.

Zdroj: investinblockchain.com