Minulý týden jsme Vás v našem článku informovali o záměru spuštění BitTorrent Tokenu (BTT), tedy nativního tokenu protokolu BitTorrent v síti TRON. Zatímco Justin Sun je přesvědčen, že tento token dopomůže k masovému rozšíření technologie blockchain, Simon Morris, bývalý vedoucí pracovník v BitTorrent Inc., má pochybnosti, zda síť TRON zvládne zpracovat takové množství transakcí.

TRON nemá dostatečnou kapacitu sítě

Vedoucí osobnost TRONu Justin Sun neskrýval nadšení, když oznamoval, že BitTorrent Token bude spuštěn právě na jeho síti. Ve spojitosti s faktem, že držitelé TRX by měli podle BTT whitepaper získat v rámci airdropu určité BitTorrent tokeny zdarma, zavládlo v TRON komunitě všeobecné nadšení a vize růstu ceny obou kryptoaktiv.

Počáteční nadchnutí však může opadnout. Simon Morris, bývalý přední zaměstnanec společnosti BitTorrent, vyjádřil své  pochybnosti o schopnosti TRONu zpracovat obrovský počet transakcí. Ty jsou nezbytné pro správné a rychlé stahování souborů. Morris věří, že za spuštěním nového tokenu je více marketingu než technologie.

Průzkum: V Česku se Bitcoin a kryptoměny stávají stále populárnější

Morris: Sun je dobrý v marketingu, ale z technologického hlediska nerozumí ničemu

Morris byl přitom v BitTorrent Inc. odpovědný za zkoumání potenciálních výhod implementace technologie blockchain a kryptoměn. Zajímavostí je, že tým, který vedl, už dříve vyhodnotil, že tokenizace může potenciálně značně zrychlit platformu. Jedním z využití by bylo například prioritní stahování souborů pro klienty, kteří si za takovou službu zaplatí. Morris se domnívá, že Justin Sun se snaží implementovat podobný koncept, avšak podle něj síť TRON není na takový úkon patřičně připravena.

„Ještě, když jsem pracoval pro BitTorrent, bylo jasné, že neexistuje žádný způsob, jak by transakční kapacita TRONu mohla postačovat. Kapacita, na kterou jsme se zaměřili, potřebovala stovky transakcí za sekundu, aby mohla být funkční. I když slyšíme všechny zprávy o tom, že jejich síť dokáže zpracovat 10,000 transakcí za sekundu, jsou to všechno jen řeči… Justin Sun je velmi dobrý v marketingu, ale z technologického hlediska nerozumí ničemu.“

Morris se rozhodl opustit řady BitTorrentu krátce poté, co se informace o akvizici této společnosti TRONem dostala na veřejnost. Podle jeho slov totiž dospěl k závěru, že cesta k budování jakéhokoliv důvěrného vztahu s vedoucími osobami TRONu je zcela nemožná.

Podle Morrise je nepravděpodobné, že TRON může skutečně provádět transakce v takové rychlosti, která je potřebná pro zajištění plynulého chodu BitTorrentu. Vzhledem k tomu předpokládá, že BTT bude spuštěn na jiné platformě.

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: bitcoin.com