S různorodostí altcoinového trhu je přímo nemožné sledovat všechny projekty. Tento článek vám představí, co vlastně Sia a Siacoin (SC) je a jaký je jejich účel. Ve zkratce, Sia je decentralizované úložiště, ve kterém je Siacoin využíván jako platební prostředek. Pokud máte nevyužité úložiště, můžete jej poskytnout síti a dostávat odměnu v podobě Siacoinu. 

Celý nápad vznikl na HackMite v roce 2013. Myšlenka je jednoduchá – dovolíte komukoliv pronajmout svůj nevyužitý prostor a na oplátku dostanete odměnu v podobě siacoinu.

„Vize je decentralizovaná síť datových center, které společně představují nejrychlejší, nejlevnější a nejbezpečnější cloudovou platformu na světě.“

V současnosti jsou cloudové úložiště centralizované. Data jsou uložena na serverech třetích stran. S platformou Sia se stává úložiště decentralizované, protože každý uživatel by přispěl svým nevyužitým úložným prostorem.

Pokud si právě říkáte: „Vždyť existuje mnoho projektů, které jsou zaměřeny na decentralizované úložiště, tak v čem je pak Sia jiný?“ Je pravda, že Sia má také své konkurenty jako jsou Storj a Maidsafe, no Sia blockchain má schopnost vytvořit smart- contract (inteligentní smlouvu), která zajistí, že hostitel bude vždy vyplacen za své služby.

Jak je to se soukromím?

Sia šifruje a distribuje soubory přes decentralizovanou síť. Vy, jako jediný vlastníte  soukromý klíč (private key), takže jako jediný máte přístup ke svým datům. Žádná cloudová společnost nebo třetí strana nemají přístup k vašim souborům.

Jak je na tom Sia cenově?

Co se týče ceny, tak Sia opět vyhrává nad běžnými centralizovanými cloudovými úložišti. V průměru stojí Sia o 90% méně než její centralizovaní konkurenti. Úložiště s velikostí 1TB vás u Sia vyjde okolo 2 USD měsíčně. Amazon nabízí 1TB za 23 USD měsíčně, což je dost velký rozdíl.

Aktuální stav Sia síti:

 

Pokud vás Sia projekt oslovil, tak mu můžete dát šanci a navštívit jejich webovou stránku, na níž můžete stáhnout Sia software. Po spuštění budete vyzváni, abyste si vytvořili peněženku. Jakmile je peněženka vytvořena, tak po zakoupení Siacoinů můžete začít využívat Sia cloud.

Pokud jste si vybrali možnost poskytovat své nevyužité úložiště, tak stačí vybrat kolik GB volného prostoru chcete poskytnout síti a následně složku, ve kterém se budou data ukládat. Následně stačí kliknout na tlačítko „announce„, které oznámí všem uzlům v síti, že jste připraven poskytovat určité množství úložného prostoru. Data, která se do vaší složky ukládají jsou samozřejmě zašifrované, takže není možné, abyste zjistili, jaká data máte vlastně uložené ve své složce.

Takže pokud máte nějaké nevyužité pevné disky, možná je právě teď ten správný čas podívat se na Sia projekt.

Pokud Vás zajímá, kolik byste na pronajímání úložného prostoru mohli vydělat, můžete použít oficiální kalkulačku příjmů zde.

Závěr

Je velmi příjemné vidět, jak rychle postupují projekty, které mají mezi hlavními cíli soukromí a ochranu osobních dat uživatelů.

Určitě mnoho z vás ví, že služby nabízené giganty, jako jsou Facebook nebo Google, nejsou zcela zdarma a že platíme za ně svým soukromím. Pokud chcete vědět, co všechno o vás Google ví, tak klikněte sem.

Můj osobní soubor měl velikost 3,6 GB, což znamená, že Google má 3,6 GB mých osobních údajů (fotky, maily, historie polohy, cloud, vyhledávání v prohlížeči, kontakty, vyhledávání na youtube, atd….). Také můžete zjistit, co všechno o vás ví Facebook, protože nabízí podobnou možnost jako Google. Co všechno bude tento soubor obsahovat? Všechny zprávy, které jste kdy poslali, všechny soubory které jste poslali, všechny kontakty, které jste měli a máte ve svém telefonu, každé přihlášení (datum, čas, poloha, zařízení, atd.). Pokud byste si chtěli stáhnout celý váš „facebookový život“, tak tuto možnost najdete v nastavení -> obecné nastavení a na spodku najdete malým písmem  „stáhnout kopii svých údajů z Facebooku „, následně spustíte archivaci a můžete se hrabat ve své facebookové historii.

Tak co si myslíte? Jsou decentralizované platformy a kryptoměny budoucností? Zanechte nám svůj názor v komentářích!

Zdroje: www.themerkle.com; sia.tech