Severní Korea oznámila plány uspořádat mezinárodní konferenci zaměřenou na technologii blockchain a kryptoměny. Uskutečnit by se měla od 18. do 25. dubna příštího roku ve vědeckotechnologickém centru v hlavním městě země, Pchjongjangu. Cílem setkání odborníků bude diskutovat vizi využití kryptoměn v oblasti obchodu.

Nezávislost kryptoměn versus diktátorský režim

Severní Korea, známá svým totalitním zřízením, se organizováním konference snaží získat vliv v rychle rozvíjející se oblasti digitálních aktiv. Ta by jí za jistých okolností mohla pomoci eliminovat sankce, které na tento stát uvalilo například USAKontroverzně však vyznívá fakt, že kryptoměny zosobňují svobodu a nezávislost od státních či finančních institucí, přičemž místní režim prosazuje přesně opačné myšlenky.

Ostatně, vládní představitelé Koreje nezůstali své pověsti nic dlužní ani při organizování této akce, a na oficiální webové stránce zveřejnili následující upozornění doplněné o typicky propagandistický slovník:

„Jakákoli propaganda nebo digitální/tištěný materiál proti důstojnosti republiky není povolen. Korejská lidově demokratická republika (KLDR) může být považována za nejbezpečnější zemi na světě. Pokud máte úctu ke kultuře, budete vždy vítáni, tak jako tisíce přátel, kterých jsme za posledních 28 let hostili a věnovali se budování kulturních, sportovních, vědeckých či obchodních vztahů.

Vstupenka na konferenci za 3,300 EUR

Přesto, že setkání je naplánováno na osm dní, samotná konference bude trvat pouze dva dny. Zbylý čas bude vyhrazen na návštěvu památek, které organizátoři vybrali. Půjde o prohlídku Pyongyangské knihovny, Muzea korejské války, Pchjongjangské univerzity cizích jazyků, nebo historického města Kaesong. Vstupné na celou událost stojí 3,300 EUR, přičemž zahrnuje i ubytování a překladatelské služby do angličtiny.

Severní Korea své praktiky nezapře

Navzdory výše uvedenému pozvání ze strany organizátorů, vstup nebude povolen občanům Jižní Koreje, Japonska a Izraele. Naopak, držitelé amerických pasů se konference zúčastnit mohou. Ta však nebude dostupná pro žádná média – kromě zástupců provládních státních agentur.

Účastníci budou zároveň povinni předem poslat kopie svých pasů, jakož i kontaktní informace a krátké životopisy, které identifikují jejich pozice, či organizace, které zastupují. V pojetí západního světa neméně kontroverzně vyzní i informace, že k dispozici nebude žádný roaming a telefonování do zahraničí je doporučeno pouze z hotelového pokoje přiděleného na Vaše jméno.

Podezření na financování hackerů

V polovině října tohoto roku se ve více médiích objevila informace, že severokorejský režim podporuje skupinu hackerů, která útočí na kryptoburzy. Podle studie zveřejněné společností Group-IB, skupina označena jako Lazarus“ ukradla od začátku roku 2017 neuvěřitelných $571 milionů.

Mezi připisované útoky jim patří mimo jiné i hack japonské burzy Coincheck, z níž odcizili 523,000,000 NEM. Vzhledem k sankcím, kterým tato země čelí, se někteří analytici domnívají, že ukradené kryptoměny by mohly sloužit režimu na získání dolaru, který může být následně použit k financování jejich kontroverzního jaderného programu.

MŮŽETE SI DÁLE PŘEČÍST:

Lightning Network postupuje bleskovým tempem: Kapacita sítě se blíží k $2 milionům

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: bitcoin.com