Vývoj blockchainu zaznamenal za poslední roky velký pokrok. Z technologického hlediska je však stále ve své rané fázi, avšak disponuje velkým množstvím zajímavých atributů, které může v budoucnosti nabídnout. Níže Vám přinášíme seznam sedmi trendů, které se vyplatí v tomto roce sledovat.

Blockchain as a Service (BaaS)

Mnoho začínajících společností se v současnosti snaží implementovat do svých struktur technologii blockchain. Ne vždy však mají prostor a prostředky k jejímu vytvoření či správu. A právě toto je prostor a příležitost pro Blockchain as a Service (Baas). Jde o  službu, která je založena na cloudovém řešení, přičemž svým klientům umožňuje profitovat z této technologie bez nutnosti její správy. Aktuálně tento typ služby poskytuje například Amazon, Microsoft či Oracle a právě následující rok by mohl do této oblasti přinést zvýšení konkurence.

Blockchain as a Service.

Hybridní blockchainy

Tento typ sestává z veřejného blockchainu (v němž jsou všichni účastníci jeho součástí) a soukromé sítě, která omezuje účastníky pouze na skupinu, která je pozvána centrálním řídícím orgánem. Dobrým příkladem pro tento typ je vláda. Z právního či bezpečnostního hlediska nemůže fungovat na zcela decentralizované veřejné verzi blockchainu, ale zároveň nemůže mít ani výlučně privátní síť, protože v některých oblastech potřebuje interakci se svými obyvateli.

A právě v takových případech se může uplatnit řešení, které přináší hybridní blockchain. Jeho benefitem je možnost přizpůsobení jednotlivých řešení dle potřeby a zároveň zachování transparentnosti, integrity a bezpečnosti.

Schéma hybridních blockchainů. 

Federated Blockchain (Blockchain Consortium)

Federated Blockchain (také označován jako Blockchain Consortium) je velmi podobný soukromému blockchainu, ale s jedním zásadním rozdílem. Je jím  odstranění vlivu jediné organizace v síti. Tím pádem může síť kontrolovat více orgánů, přičemž vybraná skupina zajišťuje validaci bloků a zpracování transakcí. Asi nejznámějším příkladem pro využití je v současnosti americká maloobchodní společnosti Walmart, která využívá tento typ blockchainu na sledování svých skladů. Dodavatelem řešení je v tomto případě IBM.

Diagram Federated blockchainu.

Ricardian Contracts

Zatímco smart kontrakty (inteligentní smlouvy) odkazují na typ digitální dohody, která již byla dohodnuta a může být provedena automaticky, Ricardovy kontrakty představují smluvní model, který zaznamenává takzvané „záměry“ a „akce“ konkrétní smlouvy bez ohledu na to, zda byla provedena nebo ne. Tento typ kontraktu byl přitom vynalezen už v roce 1996 (Ian Grigg), přičemž své jméno nese po Davidovi Ricardovi, anglickém ekonomovi z 18. století.

Mezi jeho hlavní výhody patří transparentnost v podobě srozumitelného znění, možnost podpisu emitentem a robustnost a bezpečnost zabezpečená pomocí kryptografické hashovací funkce.

Ricardian Contracts a jejich princip fungování. 

Interoperabilita mezi blockchainy

S přibývajícím množstvím blockchainů jsme svědky různé rychlosti zpracování transakcí v rámci jednotlivých ekosystémů či jejich samotného použití. Blockchainová interoperabilita je přitom zaměřena právě na zlepšení sdílení informací v různých sítích.

Dobrým příkladem je kooperace dvou předních projektů: EOS a Ethereum. Aktuálně již existuje několik projektů (BlockNet, Aion, WanChain), které se touto problematikou zabývá, přičemž na vyřešení problému interoperability využívají technologií „cross chain“.

Výhody blockchainové interoperability.

Stablecoiny

Vedlejším produktem blockchainu jsou kryptoměny. Momentálně je jejich hlavním negativem přílišná volatilita, tedy cenové výkyvy. Právě tento aspekt byl podnětem pro vznik takzvaných stablecoinů. Ty jsou navázány na některou z klasických fiat měn, díky čemuž si dokáží zachovat cenovou stabilitu i v době, kdy na trhu převládají turbulentní podmínky. Mezi nejznámější patří USD Coin, Gemini Dollar, Tether či Paxos Standard Token.

I stablecoiny však mají své nevýhody. Snad největší je jejich centralizace, což může u některých investorů vyvolat vrásky na čele. Více o tomto typu digitálních měn si můžete přečíst v našem článku zde.

Výhody a limity stablecoinů. Zdroj: hackernoon.com

Security tokeny

Rok 2017 a 2018 bychom mohli charakterizovat jako obdobím ICO (Initial Coin Offering). Díky převážně pozitivní náladě na trhu se od investorů vybraly obrovské finanční prostředky. Podle statistik vybralo každé ICO v průměru až $12.7 milionu. Mnohá z nich se však nakonec ukázala jako podvod a podvrh.

A právě na jejich místo by podle více odborníků mohly nastoupit v následujícím roce security tokeny. Ty  jsou spjaty s majetkem společnosti, která je vydává. Fungují podobně jako například cenné papíry. Společnosti a vlády je používají k získávání peněz od investorů. Zároveň však dávají svým investorům příslib návratu jejich investice. V případě security tokenů je to velmi podobné. Zjednodušeně bychom je mohli charakterizovat jako tokeny, které vyplácejí dividendy či sdílejí zisky emitenta (společnosti, která je vydává).

Srovnání security tokenů a ICO. 

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: hackernoon.com