Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) opět odložila dlouho očekávaný verdikt, kterým by schválila, respektive zamítla Bitcoin ETF (Exchange Traded Fund – typ podílového fondu obchodovatelného na burze) od společnosti VanEck.

Další rozhodnutí může padnout 19. srpna

Velká část kryptokomunity s napětím očekávala, jak se vyvine situace ohledně ETF  od společnosti VanEck. Pondělí 20. 5. 2019 byl totiž termín, kdy SEC mohla definitivně odsouhlasit spuštění tohoto podílového fondu. Tak, jak tomu již bylo několikrát v minulosti, i nyní se členové komise rozhodli své finální stanovisko odložit. Tentokrát na 90 dní.

Nejblíže by se tak komise měla k této problematice vyjádřit 19. srpna tohoto roku. Ani v toto datum však nemusí padnout finální verdikt. Jake Chervinsky, advokát ve společnosti Kobre & Kim, uvádí, že poslední termín, kdy musejí členové komise zaujmout definitivní stanovisko, připadá na 18. října 2019.

Komise má obavy z podvodných praktik

Dokument, který SEC zveřejnila na své stránce, uvádí jako důvod odložení mimo jiné i obavy z podvodných a manipulačních činů a praktik. Ty pravděpodobně souvisejí s nedávnou kauzou kolem stablecoinu Tether. Komise již přitom k danému návrhu vydala až 25 připomínek, jejichž komentování bylo podmínkou pro přijetí kladného či záporného stanoviska.

V pondělním podání k nim přidala dalších 14, které se primárně týkají ochrany investorů a veřejného zájmu před podvody a nekalými činnostmi. Ve stanovisku se uvádí:

„Komise zahajuje nové řízení s cílem umožnit dodatečnou analýzu souladu navrhovaného podnětu s příslušným zákonem, který mj. vyžaduje, aby pravidla vnitrostátní výměny cenných papírů byla nastavena tak, aby zabraňovala podvodným a manipulativním praktikám, podporovala spravedlivé zásady obchodu a chránila investory.“

Celá zprava SEC i se seznamem zmíněných otázek adresovaných předkladatelem návrhu je k dispozici na tomto odkazu.

Přesto, že návrh na Bitcoin ETF od společnosti VanEck nebyl již po několikáté schválen, její ředitel pro digitální aktiva Gabor Gurbacs zůstává pozitivně naladěn.

SEC odložila rozhodnutí i ohledně ETF od Bitwise Asset Management

Zpráva o odložení rozhodnutí ohledně návrhu společnosti VanEck přichází jen pár dní poté, co SEC vydala podobné stanovisko i v případě jiného BTC ETF, který podala americká společnost Bitwise Asset Management. I v tomto případě si komise vytyčila dodatečnou 45denní lhůtu.

Navzdory neustálému odkládání schválení podílových fondů navázaných na bitcoin kryptokomunita věří ve šťastný konec. Dva členové SEC, Hester Peirce a Elad Roismanjsou totiž nejen zastánci nových technologií, ale i otevření podporovatelé kryptoměn, především bitcoinu. Přesto americký regulační úřad dodnes žádné BTC ETF neschválil.

Podaných návrhů bylo přitom již několik. Kromě uvedených společností VanEck a Bitwise Asset Management se o tento typ fondů pokoušely, nebo stále pokoušejí, společnosti ProShares, Direxion a GraniteShares, jakož i známá dvojčata, která stojí za populární burzou Geminy – bratři Winklevossovi.

Vysvětlení ETF, Bitcoin ETF a blockchain ETF

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu KryptoPortal.sk

Zdroj: coindesk.com