Americká Komise pro burzy a cenné papíry (SEC) si zanechává i nadále negativní postoj vůči dalším Bitcoin ETF produktům. Oficiální stanovisko SEC zní, že zamítá návrhy z dílny firem ProShares, Direxion a GraniteShares na Bitcoinové burzovně obchodované fondy (ETFs).

První dva návrhy předložené společností NYSE Arca se snažily o zalistování Bitcoin ETF od poskytovatelů finančních prostředků ProShares a Direxion. Tyto konkrétní ETFs by nedisponovaly fyzickým Bitcoinem, ale spíše by se obchodovaly přes  Bitcoin Futures dostupnými na chicagských burzách s deriváty CBOE a CME.

Přečtěte si: Co je to ETF a jaký význam má pro Bitcoin?

Zamítnutí vůbec nepřišla jako překvapení, protože většina finančních analytiků uvedla, že kryptoměnové ETF produkty pravděpodobně neuvidíme schválené před rokem 2019.

Odkazy na všechna stanoviska SEC v jednotlivých případech najdete zde:

Na rozdíl od předchozího případu, kdy SEC odmítla aplikaci ETF bratrů Winklevossovců, toto zamítnutí nevedlo k okamžitému zvýšenému prodeji na spotových kryptoměnových trzích. Bitcoin se tehdy nadále obchodoval těsně pod  $6,400 pravděpodobně proto, že tradeři a investoři uznali, že není pravděpodobné, že ETF budou schváleny v brzké době.

Menší propad po ohlášení odmítnutí Bitcoin ETF.

Další zamítnutí

SEC stanovila deadline na rozhodnutí v této věci na 22. srpen a termín dodržela. Ve třech případech komise vyjadřuje svůj negativní postoj vůči zmíněným produktům. SEC však použila prakticky stejné odůvodnění ve všech třech případech.

V případě ProShares napsala:

„… komise nesouhlasí s navrhovanou změnou zákona, protože, jak je uvedeno níže, burza nesplnila břemeno podle zákona o burze a pravidel praxe komise (Exchange Act and the Commission’s Rules of Practice), aby prokázala, že její návrh je v souladu s požadavky sekce zákona o burze 6 písm. B) (5), zejména požadavek, aby se národní pravidla výměny cenných papírů navrhovala tak, aby se zabránilo podvodným a manipulačním praktikám.“


„… the Commission is disapproving this proposed rule change because, as discussed below, the Exchange has not met its burden under the Exchange Act and the Commission’s Rules of Practice to demonstrate that its proposal is consistent with the requirements of the Exchange Act Section 6(b)(5), in particular the requirement that a national securities exchange’s rules be designed to prevent fraudulent and manipulative acts and practices.“

Ve všech případech SEC zdůraznila, že její nesouhlas se nezakládá na hodnocení, zda má Bitcoin či blockchain technologie obecně inovativní přínos nebo hodnotu jako investice“.

SEC má plné ruky práce

Zatímco SEC ještě neschválila žádnou kryptoměnovou ETF žádost, má na stole další podobné návrhy, které čekají na své posouzení. Mezi ně patří ETF, který by byl navázán na koš kryptoměn, a který byl podán v červenci společností Bitwise a tzv. VanEck SolidX Bitcoin Trust. Rozhodnutí v první věci by mělo přijít 7. září 2018 a rozhodnutí ve věci druhé, které je nejočekávanější, bylo odloženo na 30. září 2018.

Přeloženo ze slovenského originálu, který byl publikován na našem webu kryptoportal.sk

Pokud již nechcete, aby Vám unikaly novinky ze světa kryptoměn v českém jazyce, dejte like na naši facebookovou stránku

Zdroj: ccn.com