Se spuštěním nového klienta pro síť LTC, Litecoin Core 0.17, se očekává až 10násobné snížení transakčních poplatků. Tyto poplatky, jakož i u jiných kryptoměn, v období ATH (All Time High) dosahovaly relativně vysoké částky. S novou verzí svého klientského softwaru chce Litecoin předejít podobným nežádoucím nárůstům poplatků.

Posílání LTC, stříbrného bratra Bitcoinu, bude ještě levnější. Vedoucí vývojová skupina společnosti Litecoin Foundation, sedmé nejcennější kryptoměna, oznámila, že další vydání nové verze klienta Litecoin Core 0.17  sníží síťové poplatky až desetinásobně. Tím se sníží průměrný poplatek za transakci na přibližně půl centu.

V příspěvku, který oznamuje snížení poplatků, vývojáři uvedli, že tento krok byl inspirován událostmi z konce roku 2017 a začátku roku 2018. Tehdy dosáhl Litecoin nejen svou historicky nejvyšší hodnotu $375.29, ale i vysoké poplatky, které v této síti pořádně narostly. Ty v daném období dosahovaly výše až $1 za jednu transakci. Pokud si řeknete, že to vůbec není mnoho, pro LTC, který si zakládá na levných a rychlých transakcíchto představuje problém.

                                                               Průměrný poplatek v LTC síti za posledního půl roku.

„S cílem podpořit další osvojování a používání Litecoinu si myslím, že snížení poplatků je více než vítané,“ uvedl v prohlášení Litecoin Core developer Adrian Gallagher. „Limity bloků nepřesahujeme ani zdaleka a velikost celého LTC blockchainu na disku je poměrně malá (20 GB) ve srovnání s jinými kryptoměnami.“

Poplatky jsou definovány trhem, ale vývojáři se snaží práci s poplatky pro běžné uživatele co nejvíce usnadňovat. Poplatek nastavili na minimum, to v současnosti představuje cenu 0.001 LTC/kBcož představuje hodnotu zmíněného půl centu. Přestože je toto nastavení možné manuálně změnit, nové vydání klienta automaticky sníží výchozí poplatky pro každého, kdo si aktualizuje svůj software na novou verzi.

Jak se změnil žebříček altcoinů za první pololetí 2018?

Litecoin musí zůstat konkurenceschopný

Není to poprvé, co byli vývojáři nuceni snížit poplatky, aby zůstali konkurenceschopní. Paradoxně, loňský bull run způsobil, že se Litecoin stal méně užitečným jako platební prostředekTransakční poplatky rostou v souladu s cenou podkladové kryptoměny, což způsobilo, že Charlie Lee oznámil snížení přenosových a transakčních poplatků již začátkem tohoto roku.

Tentokrát se zdá, že Litecoin Foundation bude lépe připravena na další potenciální cenový nárůst. Nemyslím si, že bear market tak brzy skončí, a to nám nahrává do karet vytvořit takovou sazbu pro síťové poplatky, kterou můžeme zvyšovat proaktivně a ne reaktivně,“ řekl Gallagher.

Toto snížení transakčních poplatků je nejnovějším úsilím společnosti Litecoin zůstat i nadále relevantní měnou. Ačkoliv byl původně líčen jako rychlejší a levnější alternativa k Bitcoinu, Litecoin dnes překonávají nové, bezplatné nebo téměř bezplatné platební ledgery jako například XRP nebo NANO. Samozřejmě, všechny měny následují různé cíle, ale toto srovnání zohledňuje výlučně poplatky za zpracování transakce.

Litecoin má však stále obrovské výhody na své straně. V první řadě má  vybudované slušné jméno a vynikající podporu na téměř všech důležitých burzách. Kromě toho, že je LTC praktický i pro každodenní platby, snižování poplatků z něj dělá ještě atraktivnější most pro Lightning Network (nabízené škálovací řešení v LTC a BTC sítích).

Charlie Lee: Litecoin může být efektivní side chain pro Bitcoin Lightning Network!

Zdroj: coingape.com