Zpráva o tom, že Rusko zvažuje možnost zakoupit značné množství Bitcoinů, které měly být použity jako prostředek proti ekonomickým sankcím od USA, se ukázala jako nepravdivá.

Před pár dny několik zpravodajských portálů zveřejnilo informaci, že Rusko přemýšlí zakoupit Bitcoin v hodnotě $10 miliard. Nechť tato zpráva zněla jakkoli neuvěřitelně, nikdo z vládních představitelů v daném čase nevydal žádné oficiální stanovisko, v němž by tento záměr potvrdil.

Bitcoin proti americkým sankcím

Se zprávou o záměru masivní investice do nejpopulárnější kryptoměny přišel na svém Twitter účtu Vladislav Ginko. Ten aktuálně zastává pozici ekonoma na Prezidentské akademii národního hospodářství.

Ginko tvrdil, že Kreml nemá jinou možnost než investovat miliardy do Bitcoinu. Trval na tom, že je to jediný způsob, jak se vyrovnat s přísnými ekonomickými sankcemi, které vůči Rusku zavedl americký prezident Donald Trump. Podle jeho slov škody způsobené americkými sankcemi mohou být zmírněny pouze použitím Bitcoinu.

Tyler Winklevoss: Tržní kapitalizace Bitcoinu může překročit úroveň $7 bilionů

Ginkovo na pohled absurdní vyjádření následně přebralo několik zpravodajských agentur, které se s ním snažily zkontaktovat za účelem rozhovoru, respektive detailnějšího objasnění jeho názoru. Ekonom však vycítil příležitost a médiím vzkázal, že jakékoliv rozhovory bude poskytovat pouze za peníze.

Ginko je přitom svými kontroverzními prohlášeními znám již delší dobu. Za pozornost stojí například i jeho vyjádření, že zná pravou identitu tvůrce Bitcoinu Satoshiho Nakamota. Podle něj jím je Bernard MadoffJde o amerického investora, který byl v roce 2009 odsouzen v USA na 150 let. Trest si odpykává za zpronevěření peněz svých klientů. Částka, o kterou je poškodil, se odhaduje na téměř $65 miliard.

Elina Sidorenko: Rusko není připraveno na kryptoměny

Reakce na senzační zprávy o záměru Ruska investovat do Bitcoinu nenechala na sebe dlouho čekat. Elina Sidorenko, předsedkyně meziresortní pracovní skupiny Státní dumy pro řízení rizik kryptoměn, označila Ginkova slova za nepravdivá. Ve svém stanovisku uvedla, že Rusko může mít zájem o implementaci tohoto typu technologie, ale z jejího pohledu v krátkodobém až střednědobém horizontu nevidí možnost rozšíření masové adopce kryptoměn.

„Je dokonce pravděpodobné, že se tato myšlenka stane realitou v příštích 30 letech.“

Jednotná měna pro státy BRICS a EEU

Podle Sidorenkové se tak Ginkova tvrzení nezakládají na pravdě, protože Rusko nemá právní strukturu, která by mohla umožnit používání kryptoměn ve formě zákonného platidla. Nevylučuje však myšlenku, že určité země by mohly vytvořit jednotný systém plateb.

Naráží tak na zprávu z konce roku 2017, kdy ruská centrální banka navrhla vytvoření mezinárodní kryptoměny. Tu by podle tehdejších plánů používaly státy, které jsou součástí sdružení BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika) a  EEU (ArménieBělorusko, Kazachstán, Rusko a Kyrgyzstán).

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: ccn.com