Ruský prezident Vladimír Putin se na margo kryptoměn už dříve vyjádřil, že představují vážné riziko. Aktuálně však pověřil úřady, aby začaly pracovat na specifickém regulačním rámci, který by jasně definoval nakládání a obchodování s kryptoaktivy. Rusko v rámci zavedení jasných pravidel, týkajících se digitálních aktiv, plánuje vydat i vlastní kryptoměnu krytou ropou.

Vladimír Putin vydal nařízení, kterým stanovil 1. červenec 2019 jako nejzazší termín, kdy mají „federální zákony zaměřené na rozvoj digitální ekonomiky“ vstoupit v platnost. Cílem je digitalizovat ruské hospodářství, zregulovat otázky týkající se kryptoměn a do digitální podoby přenést i více finančních zdrojů.

3 platformy, kde si můžete jako freelancer vydělat kryptoměny

Rozporuplné názory na Bitcoin

Postoj Ruska ke kryptoměnách byl však dlouhou dobu nejednoznačný. Začátkem roku 2018 Vladimír Putin vydal pokyny k obchodování s kryptoaktivy jako Bitcoin a Ethereum, zavedl regulaci ICO, ale již v říjnu téhož roku charakterizoval kryptoměny jako:

„Možnost pro praní finančních prostředků získaných z trestné činnosti, daňové úniky i financování terorismu a šíření podvodných systémů. Viděli jsme, jak se Bitcoin za krátký čas přetransformoval z platební jednotky na aktivum (majetek). Toto je definice pyramidy.“

Názory v řadách nejvyšších ruských představitelů se však zásadně liší. Naproti Putinovým rozporuplným vyjádřením Aleksey Moiseev (zástupce ministra financí) během ekonomického summitu Gaidar Forum, který se konal minulý měsíc, uvedl:

„V minulosti jsem naznačoval, že by v případě Bitcoinu mohlo jít o jakousi finanční pyramidu. Za tento názor jsem byl často kritizován, ale teď už vím, že tato kryptoměna se nevyznačuje žádnými znaky finančního podvodu.“

První náznaky regulací začaly v roce 2018

Počátky regulací kryptoměn v Rusku se začaly rýsovat v květnu minulého roku. Do Státní dumy byly podány tři návrhy zákona, které měly být zavedeny do praxe o měsíc později.

Ruští zákonodárci se však nedokázali shodnout na vhodném právním rámci. Státní duma je tak plánuje přezkoumat tento měsíc. Oleg Nikolayev, člen Komise pro hospodářskou politiku, přitom potvrdil, že diskuse je v závěrečné fázi vývoje.

Státní kryptoměna po vzoru Venezuely

Podle bývalého ministra energetiky Igora Yusufova je Rusko v posledním stádiu rozhodování o vydání státní kryptoměny navázané na ropu. Zástupce Energy Fondu uvedl, že tímto krokem se snaží obejít obchodní a jiná finanční omezení. Země produkující ropu jako Rusko, Írán a Venezuela čelí v současnosti hospodářským sankcím uloženými americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

Uvalené sankce se už pokusila obejít například Venezuela, která vydala státní kryptoměnu Petro. Trumpová reakce však nenechala na sebe dlouho čekat a  americký prezident podepsal výkonný příkaz zakazující jakoukoliv finanční transakci mezi americkým dolarem a Petrem.

Na druhé straně Rusko je, co se týče zavedení vlastní kryptoměny, opatrnější. Podle vyjádření Yusufova by se jejich krytoměna navázaná na ropu měla obchodovat nejdříve pouze v rámci Společenství nezávislých států. Jde o mezinárodní organizaci sdružující většinu z bývalých svazových republik Sovětského svazu. V současnosti ho tvoří 10 nezávislých států, mezi které patří Ázerbájdžán, Arménie, Bělorusko, Kazachstán, Kyrgyzstán, Moldavsko, Rusko, Tádžikistán, Turkmenistán a Uzbekistán.

Rusko popřelo zprávy o tom, že chce nakoupit Bitcoin v hodnotě $10 miliard

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: newsbtc.com