Kryptoměnové a blockchainové sdružení z Ruska, Číny a Jižní Koreji plánují podat společnou žalobu proti internetovým korporacím, za zákaz reklam na kryptoměny a produkty s nimi související. Soudní spor bude zpochybňovat uložená omezení od Facebooku, Googlu, Twitteru a ruského Yandexu. Dohoda o posunutí záležitosti na soud ve Spojených státech byla dosažena na krypto konferenci v hlavním městě Ruska, v Moskvě.

Kartel a zneužívání moci

Soudní spor bude podán ve Spojených státech v květnu, a to nově založenou euroasijskou blockchain asociací (EBA). Reprezentanti Ruské kryptoměnové a blockchain asociace (RACIB), Korejské podnikatelské asociace (KOVA) a Čínské asociace kryptoměnových investorů (LBTC ) podepsaly dohodu o vytvoření EBA, během BlockchainRF-2018 kongresu v Moskvě (27. – 28. března). Bude vytvořen speciální krypto fond pro financování právních úkonů, které by mohly být sponzorovány dary.

Nejpopulárnější sociální síť Facebook a největší internetový vyhledávač Google  postupně  zakázali krypto reklamy od ledna 2018. Bližší informace si můžete přečíst v našich článcích  zde  nebo  zde. Ruská média ohlásili i podobné rozhodnutí ze strany největšího vyhledávače v Rusku, „Яндекс“ (Yandex). Společnost však ještě oficiálně nepotvrdila rozsah zákazu, který se má týkat kryptoměn.

Zprávy, že i Twitter se chystá zavést omezení obletěly svět před zhruba deseti dny. Podle Reuters, Twitter potvrdil změnu v reklamní politice a omezeních spojených s krypto reklamamou s platností od 27. března 2018. Zákaz se vztahuje na již avizované reklamy na ICO (Initial Coin Offering) a prodej tokenů. Zákaz se  bude vztahovat také na reklamy od kryptoměnových burz a peněženek, avšak s jistými výjimkami. Zákaz reklam na ICO ohlásil i   snapchat.

Akcionáři, kteří mají být zodpovědní

„Současné odmítnutí propagace kryptoměnových služeb může svědčit o tom, že došlo ke  kartelové dohodě“,  řekl prezident   RACIB, Yuri Pripachkin.

Společnosti Tass a Interfax se vyjádřili následovně: „Myslíme si, že tyto čtyři společnosti využívají jejich monopolní postavení a domluvili se na manipulováni trhu„.

Pripachkin podotkl, že tyto zákazy vedou k významnému poklesu trhu v posledních měsících.

Celá záležitost se bude vyšetřovat u soudu v USA. Právníci budou mít poslední slovo o výběru jurisdikce, kde se soudní proces uskuteční. „Víte, každý stát má rozdílné zákony. Některé státy, jako například Wyoming, byly v minulosti fér vůči kryptoměnám.“ komentoval Yuri Pripachkin, citováno společností Ria Novosti.

Pripachkin dodal, že EBA může žalovat společnosti také v zemích, kde jsou registrovány. Mohou být přijaty právní kroky proti jejich manažerům a akcionářům, pokud se ukáže, že mají a používají krypto peněženky.

Dopad na ruské ICO v zahraničí

Nedávno jsme vydali článek o tom, jak Rusko plánuje legalizovat kryptoměnový trh do července 2018.  Anatoliy Aksakov to potvrdil na BlockchainRF-2018 kongresu. RACIB však varuje, že ruská ekonomika by mohla ztratit až 1.5 bilionu USD z ICO vedených Rusy ve výhodnějších jurisdikcích.

Zdroj: news.bitcoin.com