Technologie blockchain je v dnešní době už asi stejně skloňovaná jako kryptoměny samotné. Jeden bez druhého nemohou existovat, ale jeho využití sahá mnohem dál. Blíže jsme se na mnohé výhody již podívali a přiblížili Vám v našich článcích seriálu věnovaném blockchain technologii.

Dočíst jste se mohli, že blockchain využívají firmy i pro zlepšení dodavatelských řetězců v různých odvětvích. Jednou z takových start-up firem je i anglická společnost Veratrak. My jsme se pro vás spojili s jejím zakladatelem panem  Jasonem Lacombe, který nám velkodušně přiblížil, jak taková firma vzniká, jak používá blockchain technologii a hlavně jaký význam a přínos má pro farmaceutický průmysl a pacienty samotné.

Veratrak: Výherci Oxfordské soutěže Inovace roku“  přicházejí s  platformou pro management dokumentace a spolupráci, která zvýší bezpečnost, spolupráci a efektivitu dodavatelským řetězcům farmaceutických společností. Praktické využití blockchain technologie poskytuje uživatelům platformy solidní audit dokumentace. Veratrak je sponzorován evropským investorem Seedcamp, který podporuje začínající šikovné projekty ještě v jejich raném stádiu. Podle nich má produkt od Veratraku potenciál na revoluci v oblasti dokumentace a její úschovy, či sdílení dat v rámci farmaceutického dodavatelského řetězce.

1. Pane Lacombe, můžete se prosím představit našim čtenářům? Kdo jste, co děláte a co studujete?

Jsem zakladatelem společnosti Veratrak a mám 5 leté zkušenosti v oblasti blockchainu,  plus další zkušenosti z farmaceutických dodavatelských řetězců. Momentálně si dělám PhD. na Oxfordské univerzitě s plně financovaným stipendiem v oboru lékařských věd.

V minulosti jsem přičichl k farmaceutickému průmyslu jako expertní poradce pro Evropský parlament, člen Světového sdružení pro spolupráci Světové zdravotnické organizace a jako zdravotní ekonom, kde jsem využil modelování mikrosimulace (případy 64M), abych zkoumal zdraví a hospodářský vliv léků pomáhajících člověku přežít po celou délku života. Momentálně mám širokou škálu odpovědností, ale primárně se zaměřuji na řízení strategie prodeje a marketingu společnosti Veratrak.

Jason Lacombe

Jason Lacombe, CEO Veratrak.

Zdroj: linkedin.com

2. Jako výkonný ředitel start-up projektu Veratrak, můžete nám přiblížit, co stálo za myšlenkou projektu a proč jste se rozhodli zaměřit svůj byznys na farmaceutický dodavatelský řetězec?

Hlavní problém, který se snažíme řešit, jsou neefektivní postupy při správě dokumentů v rámci dodavatelských řetězců ve farmaceutické oblasti. Důležité dokumenty dodavatelských řetězců, jako jsou záznamy o dávkách produktů, certifikáty kvality, hlavní údaje o produktech a mnoho dalších dokumentů, se sdílejí prostřednictvím e-mailu, faxu a jiných časově náročných řešení, které jsou náchylné na zpoždění a nesprávné zacházení.

Vezměme si například dodavatele léků, který nedávno akceptoval určitou šarži výrobku od výrobce léků. V případě, že zaměstnanec výrobce léků, který je zodpovědný za sdílení certifikátů kvality, nedodá potřebnou složku k lékům včas, způsobí, že distributor léků nebude schopen zboží dodat svým zákazníkům, pokud danou složku neobdrží. Tyto nedostatky v dodavatelském řetězci prodlužují dodací lhůty a přispívají k vyšším požadavkům na pracovní kapitál. Farmaceutické společnosti disponují velmi důvěrnými informacemi uvnitř podniku, ale mají v této oblasti mrtvé místo a sdílejí citlivé dokumenty přes nezabezpečené kanály.

Neefektivnosti řízení dokumentů ve farmaceutickém dodavatelském řetězci můžeme shrnout do dvou skupin:

1)  Nedostatek řešení správy dokumentů, které jsou kompatibilní s farmaceutickými výrobky a přizpůsobují se procesnímu toku dodavatelského řetězce.

2)  Všeobecný nedostatek inovací v postupech dodavatelského řetězce díky tradičně vysokým maržím v průmyslu.

Důvodem, proč se snažíme o řešení tohoto problému, je vliv, který by zlepšil účinnost dodavatelského řetězce na pacienty. Pochopili jsme to při rozhovoru s farmaceutickou společností, která vyrábí lék na léčbu symptomů (tzv. sucho v ústech) chemoterapie. Celá dávka těchto léků byla zničena kvůli nesprávnému uložení třetí strany a musela být vyhozena. Čas, který uplynul od výroby přes dodavatelský řetězec až ke konečnému spotřebiteli, znamenal, že tato společnost nebyla schopna reagovat na nedostatek dostatečně rychle a tisíce pacientů s chemoterapií trpěli celé měsíce, dokud léky nebyly doplněny. Sdíleli s námi srdcervoucí e-maily a dopisy, které dostaly od pacientů a jejich rodin.

3. Jak jste se dostali k technologii blockchain? Proč jste si ji vybrali za jeden z hlavních pilířů vaší společnosti?

O blockchain technologii jsem se začal zajímat ještě během mého studia na Oxfordu, kde jsem se přidal k blockchain sdružení. Blockchain tvoří důležitou část naší technologie, ale není základem našeho byznysu. My jsme jen podniková společnost, které se podařilo využít blockchain pro svůj chod. Náš software využívá blockchain, aby poskytl jediný pravdivý zdroj pro sdílení dokumentů mezi různými partnery dodavatelského řetězce. Blockchain má vlastnosti, které vytvářejí přidanou hodnotu k našemu softwarovému řešení a těmi jsou neměnnost a konkrétní myšlenka, že jakmile se hash dokumentu přidá k bloku, nelze s ním manipulovat.

4. Veratrak vyhrál Oxfordskou soutěž a ocenění „Inovace roku“. Můžete nám říci, o co šlo a jak se vám podařilo tuto soutěž vyhrát?

Oxfordská soutěž byla otevřena pro všechny společnosti v rámci jeho ekosystému a každý se mohl přihlásit. Firmy prošly procesem žádosti a jen krátký seznam společností byl pozván, aby se postavily před expertní porotu a živé publikum a svůj projekt odprezentovaly a obhájily. Jsme vděční za tuto výhru, protože nám konkurovalo mnoho skvělých firem, ale Veratrak jim dokázal konkurovat zpět a vyhrát.

5. Popíšete nám, jakou cestu prošel Veratrak v rámci své dosavadní existence?

Veratrak si během své existence prošel opakovaně procesem porozumění kritických bodů našich zákazníků. Mluvili jsme s nimi o různých možnostech, abychom pro ně dokázali zajistit to nejlepší řešení. Momentálně řešíme reálný problém a ne jen nějaké případové studie, o kterých se můžete dočíst ve spoustu ICO White papers.

Nedávno jsme měli setkání s vedením 9ti z 15ti největších dodavatelských a IT společností podle jejich výnosů. Snažíme se plánovat a setkávat se s lidmi z oddělení kvality, dodavatelských řetězců, oddělení kreativní práce, IT, atd. Do procesu jsme zapojili už i agentury pro regulace a standardy, a tak udělali mnoho závažných technických rozhodnutí, abychom se tak ujistili, že na trhu nabízíme reálné řešení, které podléhají regulacím.

6. Veratrak byl sponzorovaný evropským vedoucím seed fondem, Seedcamp. Jak důležité to pro něj bylo? Proč jste se nerozhodli jít cestou crowdfundingu a populární ICO nabídkou?

O projektu Seedcamp, jako našem partnerovi, se můžeme vyjádřit jen v dobrém. Máme s nimi skvělé vztahy i zkušenosti a určitě bych je doporučil všem, kteří hledají způsob, jak získat nové prostředky pro svůj byznys.

Nikdy jsme se jako společnost nezajímali o vydání vlastního ICO. Jak jsme již zmínili, pracujeme s regulátory a setkáváme se s hlavními představiteli velkých farmaceutických společností. Vytvoření kryptoměny nebo tokenu proto není v našem případě nutné a takové rozhodnutí by nám určitě víc uškodilo než prospělo. Nikdo z těch, kteří přijímají rozhodnutí, by se pro náš produkt nerozhodli, pokud bychom ho nabízeli cestou ICO. V neposlední řadě, regulátoři neschvalují nabízení ICO. Velmi mnoho lidí nabízí ICO z různých špatných důvodů, což je opravdu škoda.

7. Jak vnímáte blockchain technologii a její princip? Myslíte si, že blockchain dokáže udělat svět lepším?

Využívání inovativních technologií k vytvoření štíhlejšího dodavatelského řetězce a dodávání kvalitní medicíny na vysoké úrovni pro všechny lidi by mělo být cílem pro technologické společnosti a průmysl. Nemám pochybnosti o tom, že  blockchain bude hrát roli v pomoci při řešení mnoha současných a budoucích problémů v tomto nebo jiném odvětví, ale nebude to dělat sám.

8. Poslední otázka, jak vidíte budoucnost kryptoměn?

Myslím si, že blockchain má neskutečnou využitelnost, ale já osobně nejsem fanouškem žádné kryptoměny.

Věřím, že v několika příštích letech dojde v kryptosféře k velkému množství konsolidace. Budeme nadále vídat mnohé neúspěchy ICO. Například polovina projektů ICO s názvem „krypto“ v roce 2017 již selhala.

Děkujeme za Váš čas, vyčerpávající odpovědi a přejeme Veratraku mnoho úspěchů.

Pokud již nechcete, aby Vám unikaly novinky ze světa kryptoměn v českém jazyce, dejte like na naši facebookovou stránku