Platební real-time platforma z dílny společnosti Ripple, xRapid, je podle oznámení zveřejněného 1. října od nynějška komerčně dostupná a připravena k použití.

xRapid je platforma určená na urychlení mezinárodních plateb, která zároveň eliminuje potřebu předfinancovaného nostro účtu. Tento produkt získává likviditu na světových burzách z digitální měny XRP, čímž se přeshraniční transakce stávají rychlejší a levnější ve srovnání s tradičními metodami.

První společnosti používající xRapid

Společnost jmenovala i své tři obchodní zákazníky a partnery pro xRapid a to  MercuryFXCuallix a Catalyst Corporate Federal Credit Union. Ripple se netají tím, že poutá značnou pozornost a tak je jasné, že počet zákazníků bude jen přibývat.

Platební síť Ripple

To, co nejvíce láká tyto zákazníky, je již zmíněné řešení společnosti Ripple: rychlé a levné přeshraniční platbyDůsledkem toho je, že zákazníci se dosud spoléhali na  platební síť SWIFT pro uskutečňování plateb v různých zemích. Ripple uvedl, že v případě SWIFTu se momentálně jedná o značně zastaralé řešení přeshraničních plateb. Všechny tři společnosti poskytují svým zákazníkům služby finančních převodů ve Spojených státech, Mexiku a Evropě.

Jak se ve zprávě uvádí:

„xRapid eliminuje potřebu předfinancovaného nostro účtu při provádění přeshraniční platby. Získává likviditu přes digitální token XRP na burzách po celém světě. V důsledku toho dochází k přeshraničním transakcím během několika minut a při nižších nákladech ve srovnání s tradičními metodami, které trvají dny a přinášejí vysoké poplatky.“

Pilotní fáze produktu xRapid byla spuštěna v květnu tohoto roku za účasti finančních institucí a poskytovatelů plateb zmíněných MercuryFX a Cuallix. Účastníci tohoto pilotního programu zaznamenali úspory na transakčních poplatcích ve výši 40 až 70 %, jakož i zlepšení rychlosti transakce – z původních 2 až 3 dnů na „něco přes dvě minuty“.

V současnosti společnost Cuallix spravuje klíčový platební koridor směřující z USA do Mexika, zatímco MercuryFX údajně nasadí xRapid na koridor z Evropy do Mexika. Podle prohlášení, společnost Catalyst Corporate Federal Credit Union, která slouží více než 1,400 členským a klientským spořící družstvům v USA, použije xRapid na vývoj nové přeshraniční platební služby.

„Jsem opravdu nadšený, že jsme uvedli produkt na trh v době, kdy jím otřásá hodně skepticismu o digitálních aktivech a jejich skutečném použití,“ řekl Asheesh Birla, senior viceprezident společnosti Ripple.

„Toto je produkt, ve kterém my nacházíme skutečnou hodnotu a poskytneme tutéž hodnotu našim zákazníkům, kteří využijí digitální aktiva na efektivnější přesun peněz.“

Bude to mít dopad na cenu XRP?

XRP má za sebou historii prudkých cenových výkyvů, které jsou obzvláště náchylné na zpravodajské události. I přesto, že v průběhu rally v roce 2017, kde XRP token dosáhl hodnotu vyšší než $3.00, společnost nikdy nezměnila své poslání, kterým je: levné a rychlé přeshraniční platby. Ultimátní cíl, který společnost Ripple zveřejnila, je zcela nahradit platební síť SWIFT.

Mnoho investorů a regulátorů to však tak růžově nevidí. V květnu nespokojení investoři na XRP podali žalobu, která tvrdila, že společnost porušila americké předpisy o cenných papírech prodejem tokenu široké veřejnosti.

V tomto úsilí společnost stojící za třetí největší digitální měnou na trhu získává klíčové zaměstnance z finančního průmyslu, a dokonce i členy rady SWIFT.

Na spuštění produktu xRapid cena XRP nijak výrazně nezareagovala. To však může být dočasné. Podobný produkt, který má rozsáhlé využití na celém světě, nezůstane bez povšimnutí. XRP nepatří do kategorie kryptoměn jako takových, ale určitě přispívá k jejich pozitivnímu povědomí.

Zdroj: ripple.com