Na trhu kryptoměn to v říjnu vůbec nevypadalo růžově. Altcoiny XRP, Bitcoin Cash, Cardano, IOTA, Neo, VeChain silně klesají, Tron přežívá, zatímco Maker a 0x se zotavují.

Říjen nepřinesl očekávaný růst cen

Už osmý měsíc tohoto roku kryptotrh padá. Říjen tak nebyl výjimkou s 9.4% poklesem celkové tržní kapitalizace. Výsledkem jsou ztráty ve výši více než $20 miliard za měsíc říjen. Dosažené minimum z pátku 12. října, kdy trh zaznamenal hodnotu $197 miliard, sice nebylo až tak nízké jako to ze září, ale mělo k němu dost blízko. Výše tržní kapitalizace ke konci října těsně přesahovala hranici $200 miliard. To představuje 75% propad ve srovnání s lednem letošního roku. Klesající trend se nezměnil, ale ztráty byly o něco menší, což by mohlo znamenat, že  trh už nemá ke svému dnu daleko.

Vývoj tržní kapitalizace za říjen 2018. Zdroj: CoinMarketCap.com

Jak se dařilo Bitcoinu (BTC)?

Bitcoinu se popravdě velmi nedařilo. Jeho cena byla začátkem měsíce na úrovni $6,600 a měsíc ukončila na $6,320. Snížení o 4.5 % není až tak špatné, jak se zdá, protože BTC si během roku drží svůj $6,000 level. Byli jsme svědky i menších výkyvů pod touto hranici, ale BTC se velmi rychle vrátil zpět nad zmíněných $6,000. Bitcoin si prošel už dlouhou cestu za 10 let své existence, a proto se dá hovořit o jeho mírné cenové stabilitě. Alespoň co se týče jeho cenového vývoje za poslední dva měsíce.

Vývoj ceny Bitcoinu za poslední dva měsíce.

Říjnoví vítězové

Kryptoměnu Tron (TRX) můžeme nazvat jedním z  říjnových vítězů, protože TRX skončilo s takovou cenou, s jakou tento měsíc začalo – $0.222. Stalo se tak prvním altcoinem, který v minulém měsíci nevykázal ztrátu.

Maker (MKR) také zvládl toto měsíční bouřlivé období se  zvýšením o 21 % z ceny $495 na přibližně $600 ke konci října. Bitcoin Gold (BTG) přežil také bez ztráty, začal i skončil s cenou $26. Kryptoměně  0x  se podařilo vydělat a zvýšit tak svou hodnotu o 17 % z $0.654 na cenu $0.767.

Decred (DCR)  je dalším přeživším mezi šťastlivci měsíce s nulovými ztrátami a udržením si ceny $39.  Aeternity (AE) skončilo na 30. místě, polepšilo si o 7 %.

Říjnoví poražení

Ethereum (ETH) ztratilo během října 15 %. Měsíc začalo na $232 a skončilo s cenou pod $200, tedy na $197. Jde o  nejnižší cenu, jakou ETH dosáhlo od července 2017. Bohužel se nezdá, že by Ethereu mohlo v blízké budoucnosti svítat na lepší časy. Tržní kapitalizace se pohybuje kolem $200 miliard, přičemž zaznamenala ztrátu téměř $4 miliardy za minulý měsíc.

Cena ETH padla na roční minimum. Ethereum se výrazně trápí

Ripple (XRP) vypadalo poslední týdny slibně, ale to však nezastavilo celkovou ztrátu ceny až 25 % . Hodnota se ke konci měsíce ustálila na $0.44, přičemž počátkem října vystřelila k hranici $0.60.

Bitcoin Cash (BCH) si během října též něco vytrpěl a zaznamenal pokles o 21 % z $534 na $422. EOS, který uzavírá žebříček top 5 kryptoměn podle CoinMarketCap.com, se nepodařilo uniknout medvědímu vlivu. Snížení ceny o 10 % během října znamenalo pro  EOS pokles z $5.78 na $5.20.

I stabilní Stellar (XLM) se v říjnu nevyhnul nepříznivému vývoji trhu a  klesl o 15 % z $0.26 na $0.22Litecoin (LTC) si počínal ještě hůře a klesl o 18 % z $61 až pod hranici $50 ke konci měsíce. Cardano (ADA) letos ještě nevykázal zisk a je  jedním z nejhůře si počínajících altcoinů s vysokou kapitalizací. Jeho pokles v říjnu činil  ztrátu 20 % z $0.085 na $0.068.

Říjen byl tak špatným měsícem pro kryptoměny, že dokonce i stablecoin Tether (USDT) vykázal ztrátu a spadl pod jeho dolarovou paritu na $0.958. Monero (XMR),  jako 10. kryptoměna, kleslo ze $116 na $104, čímž vykázalo ztrátu 10 %.

Čím dále v tabulce kryptoměn jdeme, tím jsou ztráty větší

Taková  IOTA ztratila v říjnu až 20 %. Dash utrpěl pád o 18 %. Binance Coin (BNB)  klesl o 6 % a NEO na 15. místě ztratilo 20 % z hodnoty.

Vyšší ztráty pocítilo  Ethereum Classic (ETC) s úbytkem 21 %. NEM (XEM) klesl pouze o 6 %, Tezos (XTZ) se sesunul o 12 % tak jako Zcash (ZEC). 20ku kryptoměn uzavírá VeChain (VET), jehož cenová ztráta činila téměř 22 %.

Většina kryptoměn zakončila měsíc říjen se ztrátami různých velikostí. Zdá se, že v kryptosvětě vládne stále pochmurné období. Zotavení trhu snad přijde v roku 2019.

Shrnutí na závěr

Kryptoměny, kterým se  podařilo přežít  bouřlivé říjnové období, byly Tron, Maker, Ox a Bitcoin Gold. Říjen přímo rozmlátil XRP, Bitcoin Cash, Cardano, IOTA, NEO, Ethereum Classic a VeChain s více než 20% ztrátami.

Zdroj: newsbtc.com