Dne 9. listopadu se uskutečnila největší transakce v historii Litecoin (LTC) sítě. Přeposláno bylo totiž 1,159,005.91 LTC, což odpovídá přibližně $58 milionům. Kromě velkého objemu peněz se transakce dostala do pozornosti i kvůli poplatku za tento převod. Ten totiž činil v přepočtu jen $0,50.

běžných přeshraničních transakcí s měnami jako dolar nebo euro (FIAT měny) si banky v závislosti na převodu mohou účtovat za  poplatky poměrně vysoké částky. Navíc takový převod může být často zdlouhavý v důsledku čekání na všechny zprostředkovatele. Společnost si pomalu začíná uvědomovat výhody kryptoměn, a proto se řešení na bázi blockchainu jako Bitcoin, Litecoin, Ripple, atd. pomalu integrují do stávající infrastruktury pro přeshraniční platby.

Co je to a jak funguje kryptoměnová peněženka? (1. část)

Rekordní transakce

Rekordní částka 1,159,005.91 LTC byla převedena v sérii transakcí, které všechny vedly na jednu adresuV současnosti tato adresa patří mezi nejbohatší v LTC síti.

Jedna z možných teorií říká, že adresa patří velké společnosti jako například kryptoměnové burze, která převedla část svého kapitálu do cold wallet. V důsledku rostoucí kriminality v kryptosféře stále více burz převádí část svého  kryptoměnového majetku do offline peněženek, kde je uložen v bezpečí mimo potenciální útočníky. Navíc celá částka byla převedena na takzvanou multi-signature adresu, která vyžaduje na provedení transakce podpis od více stran, což ukazuje na zvýšenou bezpečnost. Běžné single-signature transakce vyžadují pouze jeden podpis.

Celý převod 1,159,005.91 LTC ($58 milionů) vyšel v přepočtu jen na $0,50. Poplatky za kryptoměnové transakce obecně klesají. Pro srovnání, průměrný transakční poplatek nejsilnější kryptoměny Bitcoin je v současnosti $0,36. Mnozí kryptofanoušci si ještě pamatují loňské poplatky ve výši $25 až $55.

Závěr

Dobrá zpráva je, že v budoucnu s lepšími řešeními pro blockchain sítě budou klesat poplatky. Jsou to i ony poplatky, které stojí v cestě ke všeobecnému přijetí kryptoměn.

Pokud poplatky budou nadále klesat a transakce budou ještě efektivnější, kryptoměny by se mohly stát skutečnou a životaschopnou alternativou pro finanční převody. Nová řešení, jako je Lightning NetworkPlasmaXcurrent a Xrapid, přibližují banky a společnost ke kryptoměnám.

S novou verzí Litecoin Core klienta se poplatky v síti sníží až 10násobně

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk