Na regulaci obchodu se zlatem jsou méně striktní požadavky, jako u jiných finančních produktů.

Jeden z šéfů exekutivy firmy Bitpanda, největšího obchodníka s Bitcoinem v Rakousku, si myslí, že Bitcoin by měl být regulován podobným způsobem jako zlato. Společnost se podle stránky investing.com snaží získat pro tuto myšlenku oficiální úřady.

„Chtěli jsme být regulovaní, ale zatím nám vždy říkali, že nemůžeme být,“ řekl Eric Demuth. Paul Klanschek druhý šéf exekutivy, říká: „Regulace by měla přijít na úrovni EU.“

Rakouské ministerstvo financí vyhlásilo v únoru, že regulaci obchodu se zlatem považuje za inspiraci při psaní pravidel týkajících se kryptoměn.

Hartwig Loeger, ministr financí Rakouska, řekl, že obchody v Bitcoinu v hodnotě 10,000 eur a více by měly hlásit a protistrany by měly být identifikovány. Tak se v současnosti přistupuje k vzácným kovům. Dále prohlásil, že prvotní nabídky nových měn (ICO – initial coin offering) by měly být schváleny národním finančním dozorovým orgánem.

Stejná pravidla pro kryptoměny a cenné kovy?

Úřady často vnímají zlato jako potenciální prostředek použitelný při páchání kriminálních činů, což je fakt, který v nedávné době překryla převaha kryptoměn v mediálních zprávách. Maloobchodní prodej zlata není v EU zatížen daní z přidané hodnoty a obchodníci se zlatem nejsou podle agentury Bloomberg na rozdíl od svých kolegů z akciového trhu subjektem rozsáhlých právních úprav.

Společnost Bitpanda se sídlem ve Vídni byla založena v roce 2014 a v poslední době se jí daří velmi dobře – podle investing.com v roce 2017 zobchodovala přibližně 600 milionů eur, většinu v posledním čtvrtletí minulého roku. V lednu začala nabízet Bitcoin Cash a minulý měsíc přidala v rámci své platformy i Ripple. Podporuje adaptaci SegWitu, který představuje stále populárnější volbu na trhu s Bitcoinem a minulý měsíc otevřela svou novou kancelář v Londýně.

Má také silné vazby na rakouský státní aparát – přes národní poštovní službu prodává poukázky na Bitcoin a nedávno podepsala dohody s Rakouskou akademií věd a Vídeňskou technickou univerzitou.

Zdroj: financemagnates.com