Rada EU přijala tento týden směrnici, která pojednává o kryptoměnách. Dokument aktualizuje právní předpisy Evropské unie týkající se boje proti praní špinavých peněz, s cílem řešit kromě jiných problémů i „rizika spojená s virtuálními měnami.“ Cílem nových pravidel je snížit anonymitu pro uživatele, ale i transakce, s požadavky na přísnější KYC (Know Your Customer ) postupy, které budou muset krypto platformy implementovat. Mezitím vysoký úředník ECB vyzval na oddělení kryptoobchodu od tradičního finančního sektoru.

Autority chtějí monitorovat používání kryptoměn

„Posílení pravidel EU na předcházení praní špinavých peněz a financování terorismu“ bylo prohlášeno za hlavní cíl přijímání změn v rámci „akčního plánu“, který začal po teroristických útocích v Evropě v roce 2016. Nová směrnice má za cíl „zabránit financování zločinu bez toho, aniž aby to bránilo normálnímu fungování platebních systémů,“ tvrdí tisková služba Rady EU. Změny a doplnění směrnice 2015/849 Evropského parlamentu a Rady EU ze dne 20. května 2015 byly přijaty na zasedání Rady pro všeobecné záležitosti v pondělí 14.5.2018 bez veřejné diskuse. Tento krok navazuje na dohodu s Evropským parlamentem z prosince 2017. V dubnu tohoto roku hlasovali europoslanci za podporu dohody „podrobit kryptoměny užší regulaci“.

Hlavní změny zahrnují řešení „rizik spojených s virtuálními měnami“ tím, že podnikly kroky ke snížení anonymity, jednak pro obchodníky, ale i transakce související s kryptoměnovými platbami. Podle textů budou poskytovatelé burzovních a výměnných služeb mezi virtuálními a fiat měnami, jakožto i poskytovatelé služeb spojení s kryptopeněženkami, povinni identifikovat podezřelé aktivity. Směrnice uvádí, že orgány by měly být schopny sledovat používání kryptoměn na těchto platformách a vnitrostátní finanční zpravodajské jednotky by měly mít přístup k informacím, které jim umožní spojit kryptografické adresy s identitami jejich vlastníků.

Autoři uznali, že opatření uvedená v dokumentu se zcela netýkají jen otázek anonymity. Tato opatření by měla být podrobně popsány členskými státy, které mají 18 měsíců na transformaci ustanovení směrnice do svých národních regulačních rámců. Jakmile se to stane, kryptoměnové burzy v celé EU budou dodržovat přísnější pravidla proti praní špinavých peněz (AML) a proti financování  terorismu (CTF), včetně zavedení úplného ověřování zákazníků na svých platformách.

Některé společnosti již podnikly kroky tímto směrem. Localbitcoins, oblíbená peer-to-peer burza sídlící v Helsinkách, nedávno aktualizovala své podmínky poskytování služeb. Připouští, že změny byly zavedeny hlavně z důvodu nařízení EU. Zdůrazňují požadavky na identifikaci a varují uživatele, že v některých situacích, jako je obchodování nad určité limity, nebo v případech hackingu/vymáhání účtu a vyšetřování podvodů, budou muset předložit identifikační dokumenty vyšetřovatelům. Nové podmínky se použijí již v průběhu tohoto měsíce.

Definování pojmu virtuální měna

Rada EU konstatuje, že „virtuální měny a elektronické peníze jsou dvě odlišné věci.“ Její směrnice poukazuje na to, že ačkoli kryptoměny je možné použít jako platební prostředek, mohou sloužit i pro jiné účely a najít nové širší uplatnění, jako například prostředky výměny, investice a uchování hodnoty. Nic co bychom ještě nevěděli, ale EU musí mít tyto věci řádně a srozumitelně specifikované.

V definici „virtuálních měn“ byly označeny jako „digitální reprezentace hodnoty, která není vydávána nebo garantována centrální bankou či veřejným orgánem“. Směrnice také poznamenává, že kryptoměny nejsou nijak legálně propojeny se zákonnými měnami a nemají právní postavení fiat peněz (chválabohu?), ale jsou akceptovány fyzickými nebo právnickými osobami jako prostředek výměny. Kryptoměny mohou být přenášeny, uloženy a obchodovány elektronicky.

Evropská instituce dále určila poskytovatele kryptopeněženek a s nimi spojenými službami, jako „subjekty chránící soukromé šifrovací klíče jménem svých zákazníků s cílem uchovávat, ukládat a přenášet virtuální měny.“ Podle právního dokumentu by vnitrostátní orgány měly zajistit, aby spolu s poskytovateli burzovních služeb byli všichni registrovaní nebo licencovaní.

ECB chce oddělit kryptoměny od tradičních financí

Zatímco Brusel směřuje k posílení pravidel týkajících se kryptoměnových transakcí, Frankfurt navrhuje, aby byl celý krypto byznys oddělen od tradičních financí. Podle zprávy agentury Reuters, vysoký představitel Evropské centrální banky uvedl, že banky by měly oddělit jakékoliv činnosti související s virtuálními měnami od svých jiných operací a dokonce je podpořit kapitálem na snížení rizika. ECB představitel také vyzval na regulaci emitentů coinů a tokenů, burz a jakéhokoliv bankovního nebo zúčtovacího úřadu, který se kryptoměnami zabývá.

„Vzhledem k vysoké volatilitě virtuálních měn se může zdát vhodné požadovat, aby jakékoli obchodování s kryptoměnami bylo podpořeno přiměřenou úrovní kapitálu a oddělené od jiných obchodních a investičních aktivit,“ uvedl na konferenci v Turecku Yves Mersch, člen představenstva ECB toto pondělí.

Dodal, že kryptotrh byl příliš malý na to, aby ohrozil finanční stabilitu, ale upozornil, že se to může změnit.

Zdroj: news.bitcoin.com