Během setkání s Hermanem Gref, prezidentem největší ruské banky Sberbank, se ruský prezident Vladimir Putin vyjádřil o důležitosti blockchainového a technologického vývoje.

Sberbank je nakloněná kryptoměnám a blockchainu

Sberbank,  největší banka v Rusku a třetí největší banka v Evropě obecně zaujímá kladné stanovisko vůči kryptoměnám a blockchain technologii. Ve spolupráci s ruským protimonopolním úřadem ( FAS ), Sberbank již využívá blockchain na přesun a skladování dokumentů. Loni  generální ředitel Sberbank Herman Gref  odhalil, že správní rada banky očekává komerční nasazení blockchainové sítě a platformy v průběhu následujících dvou let.

„Možná je to více než optimistické očekávání, ale myslím si, že za dva, dva a půl roku, už budeme moci hovořit o nasazení prvních aplikaci na bázi technologie blockchain do ostrého provozu,“ řekl Gref.

Sberbank je také členem  Ethereum Enterprise Alliance (EEA) a údajně má banka  brzy otevřít kryptoměnovou burzu ve Švýcarsku.

Ředitel Sberbank diskutoval s prezidentem Ruské federace

Generální ředitel Sberbank  Herman Gref se setkal s prezidentem Vladimírem Putinem za účelem projednat technologii blockchain. Gref Putinovi řekl, že cítí potřebu vytvoření speciálního programu pro trénink blockchainových profesionálů, už jen kvůli velikosti tohoto odvětví. Dále se vyjádřil, že aby Rusko podporovalo inovaci, potřebuje  „velmi opatrnou regulaci “ ne „prohibici “ kryptoměn.

Putin, aniž specificky zmínil blockchain technologii, se spíše zamýšlel nad tím, proč Rusko potřebuje investovat v tomto odvětví, když „máme všechnu ropu, plyn, uhlí, různé kovy, zlato, platinu, diamanty, všechno!“ . Putin zároveň poznamenal, že blockchain průmysl je v Rusku na vzestupu a vyzdvihl „dobrou ruskou intelektuální základnu“ .

Putin citoval bývalého ministra pro ropný průmysl blíže nespecifikované arabské země: „Doba kamenná neskončila kvůli nedostatku kamenů, ale díky objevu nových technologií.“

Podle Putina, země, které budou při adoptovaní této technologie příliš pomalé „se velmi rychle dostanou pod vliv  zemí, které se v této oblasti stanou  lídry,“ což je něco, co „si Rusko absolutně nemůže dovolit “ .

Putin už v minulosti přišel s nápadem vydávat vlastní ruský „kryptorubl,“ ale jeho právní moci a budoucnost nadále zůstávají zahaleny tajemstvím.

V lednu tohoto roku, po konzultaci se spoluzakladatelem Etherea Vitalikem Buterinem, Putin zase navrhl vytvoření nové, mezinárodní kryptoměny používané zeměmi BRICS  (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika) a EEU (euroasijská ekonomická unie), aby plně využily možnosti blockchainu a inteligentních smluv (smart kontraktů).

Zdroj: cointelegraph.com