Podle nového průzkumu, který se zabýval postoji vůči jiným měnám než české koruně, Češi mají tendenci uchovávat kapitál spíše v kryptoměnách než v eurech. Při dotazu o záměrech investovat do zahraniční měny až dvakrát více respondentů uvedlo, že mají zájem o koupi Bitcoinu než amerického dolaru.

Kryptoměny jsou v Česku populární

Tak jako většina národů, které nevydávají tvrdou (silnou) národní měnu, i Češi zvažují investice do zahraničních „konvertibilních“ tvrdých měn jako dolar nebo euro. Nicméně nový průzkum překvapivě ukazuje, že pro český národ není první volbou investice ani dolar ani euro.

Podle průzkumu, kterého se účastnilo 525 občanů České republiky, jsou Češi nadále ostražití, co se týče kryptoměn. Přesto, Bitcoin (BTC) a  Ethereum (ETH) se staly nejpopulárnějšími měnami, pokud jde o investiční příležitosti. Téměř 11% respondentů v průzkumu společnosti Ipsos připustilo, že přemýšleli o koupi kryptoměn . Pro srovnání 10.3% Čechů uvedlo, že zvažují nákup eura.

Po tom, jak Česká národní banka přestala s dlouhotrvající intervencí v dubnu minulého roku, česká koruna vůči euru posílila. Podle průzkumu téměř třetina obyvatel České republiky (30%) své národní měně důvěřuje. Druhou nejdůvěryhodnější tradiční měnou v České republice je švýcarský frank (26%).

Kryptoměny jsou populárnější než dolar

Euro se může zdát jako jasná volba, co se týče diverzifikace, ale mezi obyvateli Česka nikdy nebylo populární. Před několika lety vláda v Praze pozastavila na neurčito plány na přijetí společné evropské měny. Několik průzkumů ukázalo velmi nízkou veřejnou podporu vstupu do eurozóny. Průzkum zjistil, že mezi důvěryhodnými fiatovými měnami v České republice je  euro až na třetím místě.

Na otázku, zda plánují nákup cizí měny v hotovosti, více než polovina dotázaných uvedla, že nemají v úmyslu tak učinit. Třetina těch, kteří zahraniční měnu chtějí koupit, řekla, že se bude jednat o euro. 8.4% dotázaných uvedlo, že plánují koupit některou z kryptoměn, což je až dvakrát více než těch, kteří uvedli, že v blízké budoucnosti budou kupovat dolary (4.2%).

Loni se Česká národní banka pokusila zmírnit důležitost kryptoměn a jejich potenciál vůči tradičním penězům. České finanční autority tvrdí, že banky nemají žádný důvod obávat se Bitcoin-u. Česká národní banka také uvedla, že všechny BTC transakce představují pouze 16% celkových elektronických transakcí uskutečněných v české koruně.

První byt v ČR koupený za BTC

V Čechách se kryptoměny těší z rostoucí popularity. Před pár měsíci místní média ohlásili první prodej nemovitosti za Bitcoin v České republice. Ruský občan koupil v Praze byt za 35 BTC.

„Jednou z podmínek kupujícího bylo zaplatit Bitcoinem“, řekl pro Hospodářské noviny Jaroslav Kovář, zakladatel společnosti, která uzavřela dohodu.

Realitní kancelář také uvedla, že se zúčastněnými českými a zahraničními klienty vyjednává o dalších prodejích nemovitostí v BTC.

Zdroj: news.bitcoin.com