Začátky používání Bitcoinu jsou často spojovány především s nelegálním online černým trhem Silk Road. V té době bylo pro mnohé těžko představitelné, že tato kryptoměna jednou bude alternativním investičním aktivem, do kterého investují soukromé osoby, banky a hedgeové fondy. V tomto článku vám přinášíme seznam několika regulovaných investičních nástrojů, do kterých je možné investovat, aniž byste přímo některou z kryptoměn nebo tokenů vlastnili.

Regulované Bitcoin futures kontrakty

Pravděpodobně nejvýznamnějšími regulovanými finančními produkty v oblasti investování spojeného s kryptoměnami jsou Bitcoin futures kontrakty, které se obchodují na CME a CBOE. Jde o typ termínovaného kontraktu, který uzavřou dvě strany. Jeho podstata spočívá v dohodě prodeje nebo koupě podkladového aktiva v určeném čase v budoucnosti za cenu stanovenou v současnosti. Aktuálně mají investoři na výběr futures kontrakty na burze CME – Bitcoin futures (BTC) a burze CBOE – Bitcoin futures XBT.

Zatímco na začátku spuštění této formy investice (prosinec 2017) hlásily obě burzy nízké objemy obchodů, v průběhu uplynulého roku se počet zájemců (i zoobchodované částky) zvýšil. Na trh by přitom v dohledné době měly vstoupit další dva subjekty nabízející futures kontrakty zaměřené na Bitcoin. Jde o společnosti Bakkt  a  Nasdaq.

Bitcoin Exchange-traded note

Prvními finančními produkty spojenými s kryptoměnami, které bylo možné obchodovat na regulované burze, byly Bitcoin Exchange-traded notes. Konkrétně  Bitcoin Tracker One Bitcoin Tracker Euro obchodovatelné na stockholmské burze. V současnosti společnost XBTProvider přidala možnost investování do druhé nejpopulárnější kryptoměny Ethereum.

Exchange-traded note (ETN) je typem burzovně obchodovaného produktu stejně jako v kryptokomunite často zmiňované ETF (Exchange Traded Funds). Na rozdíl od nich však ETN mají ohraničené trvání. V případě, že jako investor držíte ETN až do data splatnosti, společnost vám vyplatí jednorázovou částku na základě výkonnosti podkladového aktiva nebo indexu.

Přinesou očekávaná Bitcoin ETF a Bakkt otočení trendu a nastartují růst kryptoměn?

Bitcoinové certifikáty

Certifikáty jsou investiční produkty, které umožňují drobným investorům investovat do aktiv, ke kterým by jinak měli problematický přístup. Mezi nejpopulárnější patří certifikáty pro komodity jako zlato nebo stříbro. Během roku 2017 se poprvé objevily i Bitcoinové certifikáty. Ty se snažily pokrýt rostoucí poptávku po regulovaných finančních produktech, které mají jako podkladové aktivum dané právě kryptoměny.

Mezi populární certifikáty patří VL6LBC společnosti Vontobel, který se obchoduje na stuttgartské burze cenných papírů a BITETQ společnosti Leonteq Tracker, obchodovaný na švýcarské burze.

Klíčový rozdíl mezi těmito dvěma certifikáty spočívá v tom, že certifikát společnosti Vontobel je vydáván vůči Bitcoinu v eurech, zatímco certifikát společnosti Leonteq Tracker je buď v amerických dolarech, eurech nebo švýcarských francích. Druhým velkým rozdílem je skutečnost, že certifikát od Vontobelu je časově neomezený, zatímco ten od Leontequ je splatný v roce 2020.

Blockchainové certifikáty

V polovině února tohoto roku společnost Block Asset Management oznámila spuštění svého nového blockchainového multi-strategického certifikátu. Ten bude uveden na burze cenných papírů ve Vídni. Jde vůbec o první světový fond zaměřený na technologii blockchain. Podle tiskové zprávy společnosti podkladový fond je veden v amerických dolarech a investuje do portfolia sestávajícího i z kryptoměn,  ICO a STO.

Vysvětlení ETF, Bitcoin ETF a blockchain ETF

Blockchain ETF

Zatímco mnozí ještě netrpělivě čekají na Bitcoin ETF, investoři už mohou investovat do celé škály Blockchain ETF. V rámci USA a Kanady mají retailoví i institucionální zájemci k dispozici pět fondů zaměřených na technologii blockchain.

Prvním je First Trust Indxx Innovative Transaction & Process ETF (LEGR), který sleduje výkonnost společností kótovaných na burzách po celém světě. Jde o podniky, které aktivně využívají, investují nebo vyvíjejí produkty spojené s technologií blockchain.

Druhým v pořadí je Amplify Transformational Data Sharing ETF (BLOK). Vedle zaměření se na společnosti orientované na technologii blockchain obrací svou pozornost i na jiné, alternativní konverzní technologie sloužící ke sdílení dat.

Innovation Shares NextGen Protocol ETF (KOIN) se od předešlých dvou fondů liší tím, že na výběr investičních příležitostí využívá vlastní umělou inteligenci.

Reality Shares Nasdaq NexGen Economy ETF (BLCN) je pasivní řízený fond, který investuje do společností, které vyvíjejí technologii blockchain.

Posledním v řadě je Reality Shares Nasdaq NexGen Economy China ETF (BNCA), který se primárně zaměřuje na blockchainové společnosti sídlící v Číně.

Jak jsme uvedli v článku, na trhu existují různé investiční nástroje určené retailovým i institucionálním investorům. Tím pádem, když přijde další býčí trh, část zájemců, kteří stále váhají s přímým investováním do digitálních aktiv, bude moci vstoupit na trh prostřednictvím celé škály regulovaných investičních nástrojů.

Co určuje cenu kryptoměn?

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: btcmanager.com