Kryptoměny jsou na křižovatce mnoha sporných témat – historie, politiky, technologie a ekonomiky. Abychom je pochopili, musíme zapomenout na vše, čemu jsme dosud věřili o penězích, snažit se pochopit zcela nové technologie a zvážit důsledky změny struktury společnosti.

Lidé se umí naštvat, pokud se objeví něco, co by mohlo potenciálně otřást základy na několika frontách. Pokud nejsou zběhlí v technice nebo jiných dotčených oblastí, bude pro ně těžké se v tomto všem vyznat. To však neznamená, že se to nedá. Není to raketová věda, ale jde to proti intuici.

„Věda a technologie způsobují převraty v našich životech, ale vzpomínky, tradice a mýty formují naše reakce.“

– Arthur Schlesinger

Je těžké pochopit  technologii

Když byl Mark Zuckerberg dotazován před americkým senátem, byly mu položeny některé naprosto základní otázky. Jeden senátor se zeptal:

„Takže, jak jste schopni udržet obchodní model, ve kterém uživatelé neplatí za vaše služby?“

„Senátore, uveřejňujeme reklamy,“ odpověděl Zuckerberg s úšklebkem na tváři.

Skutečnost, že mnozí lidé (řekněme nad 40 let a více) nerozumí obchodnímu modelu jedné z největších technologických společností na světě, nám nedává velkou naději. Většina lidí by se otočila na místě, kdyby slyšela termodynamicky zaručené peer-to-peer, decentralizované digitální peníze odolné vůči cenzuře, které nejsou kryty vládou“ .

Lite.IM přináší Bitcoin na Facebook Messenger a Telegram!

Peníze jsou citlivé téma

My všichni jsme obecně nejistí o našich penězích. Když se příště setkáte s někým, zeptejte se ho, kolik vydělává.  A sledujte výraz na jeho tváři. Odjakživa nám byly vnucovány výhody indexových fondů, složeného úročení, penzijních fondů a stát se milionářem tím, že budeme šetřit naše těžce vydělané peníze dalších 40 let.

Ostřílené způsoby už začínají odhalovat své praskliny. Podnikatelé to už dlouho vědí – zákon asymetrických zisků. Nové měny se objevují z ničeho a vůbec lidem nedávají smysl. Pro mnohé, ne-li pro každého, zde hraje roli i ego. Ti, kteří jsou bohatí, jsou ještě nejistější než ti, kteří nemají peníze, protože se úpěnlivě snaží udržet svůj těžce vydělaný majetek. Mnozí z těch lidí nakoupili Bitcoin a ztratili na něm (a jsou naštvaní), zatímco jiní jsou naštvaní, protože nenakoupili dříve. A jsou naštvaní, že propásli NEJVÝKONNĚJŠÍ finanční aktivum v historii.

Porovnání Bitcoinové a technologické bubliny

Porovnání procentuálního cenového nárůstu Bitcoinu a některých tradičních trhů

Politika a špatné vzpomínky

Příběh, o kterém si již povídáme několik století, je o imperialismu. Dobýt území, získat zdroje a rozšířit území. Imperialismus pokračoval nějakou dobu a vyvrcholil v první světové válce. Uvědomili jsme si však, že už to nestojí za to – ztratili jsme mnoho životů a prohlásili jsme, že to bude naše poslední válka.

Mýlili jsme se. O pár let později se objevila nová ideologie. Příběh se změnil na příběh fašismu a uvrhl nás do ještě většího krveprolití, než jsme si dokázali představit. Pak přišel na řadu komunismus, který slíbil vrátit moc zpět do rukou lidí (nezní to povědomě?). Po ztrátě milionů životů a světě na pokraji jaderné války bylo jasné, že to nefunguje.

Nakonec po některých blízkých střetnutích převládal liberalismus. Přesvědčení, že bychom měli posílit svobodu a chránit jednotlivce od ostatních lidí, jakož i od vlád. Každý, kdo si pamatuje 20. století, zná cenu nafouknutých ideologii a velkých slibů.

Nyní je zde sféra kryptoměn a „vytváří peníze z ničeho“. Káže liberální ideály, levicové myšlenky, které se možná trochu podobají komunismu. Chtějí zcela obejít vládu. Je to smutné, protože Satoshi Nakamoto to nikdy neřekl. Nikdo to skutečně neřekl.

Lidé se bojí toho, čemu nerozumějí

Když se ptáte, jak fungují peníze a základy ekonomiky, lidé vám nerozumějí. Je to revoluční. Většina lidí nečetla Satoshiho white paper. Proč? Ze stejného důvodu, proč si lidé nezjistí podrobnosti o článku, který říká, že „kokosový olej je špatný“.

Žijeme ve světě, kde náš den začíná přílivem informací, které nemůže jeden člověk strávit. Takže místo toho, abychom si zjistili více o velkých tvrzeních, děláme to, co jsme vždy dělali. Nejprve to akceptujeme a ověříme si to až později. Až na to, že většinou si to neověříme.

Způsob, jakým si většina z nás tvoří názory, není přes důkladný průzkum. Začíná to tím, že něco slyšíme, akceptujeme, jestli se to hodí do našeho pohledu na svět a naší identity, a to je vše. Je to mnohem méně časově, emocionálně, jakož i duševně náročné. Je mnohem jednodušší říci, že Bitcoin je bublina“  nebo kryptoměny jsou jen peníze na nákup drog či zbraní“ . Ale ve skutečnosti se lidé bojí (nebo jednoduše nechtějí) zjistit si více, vzdělávat se.

Vzděláváme se: Jak kryptoměny používají kryptografii

Zejména starší lidé to nechápou

Je to částečně i generační mezera. Když stárneme, máme tendenci nezpochybňovat status quo. Také, jak bylo zmíněno, je třeba se vyznat v technologiích.

V tomto případě je třeba zmínit i miliardáře Warrena Buffeta. Neustále pomlouvá  Bitcoin, nazývá ho „krysím jedem na druhou“ a spoustou dalších nadávek. Ale i on se už v minulosti zmýlil. Lituje, že neinvestoval do společnosti Google ani do  Facebooku . Říká: Byl jsem příliš hloupý na to, abych si to uvědomil.“

Většina z nás nedokáže vysvětlit, jak funguje letadlo, auto nebo internet. Tyto věci však neustále používáme. A jsem si jist, že vždy, když přijde nový vynález, starší lidé jsou spíše proti němu (čest výjimkám). Nechápou ho. Říkají, že je to ztráta času a pouze přihlížejí, zároveň fascinovaní a zmatení.

To neznamená, že bychom neměli brát na vědomí rady starších. Ve skutečnosti bychom se měli zamýšlet nad tím, co děláme. Technologie nemá žádné morální podklady. Můžeme použít kladivo na budování, ale i na ničení. Musíme však dávat pozor, abychom neopakovali chyby minulosti. Ale nemůžeme se jen tak přestat o něco zajímat. Na to je příliš pozdě.

Masová adopce kryptoměn v řádu několika let? Podle šéfa BitPay to není nemožné!

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: cryptoinsider.com