Volatilita a kryptoměnový trh je pro mnohé lidi nerozlučná dvojice. Někteří obchodníci se ji naučili využít ve svůj prospěch, někteří ji dokonce svým chováním záměrně vyvolávají. Obecně však volatilita brzdí a limituje rychlost růstu kryptoměnového trhu. Tradiční investoři ji vidí jako překážku a tak velká část potenciálního kapitálu zůstává mimo kryptoměny. Co způsobuje silnou volatilitu kryptoměnového trhu a dokážeme ji vůbec někdy překonat?

Proč je trh s kryptoměnami tak volatilní?

Minulý rok byl pro akciové trhy nejméně volatilní v historii.  Práci obchodníků, kteří v minulosti těžili z cenových výkyvů, nyní převzaly obchodní algoritmy a roboti/boti, kteří dokáží uzavírat pozice v milisekundách. Na Wall Street jsou lidé pomalu nahrazováni stroji. Co se týče volatility trhu, výkyvy kryptoměnového trhu  jsou tak silné, že  volatilita jednoho měsíce na kryptotrhu by mohla snadno konkurovat volatilitě čtyř let tradičního trhu s akciemi. Šikovní kryptoobchodníci jsou si toho dobře vědomi a volatilitu, která tak velmi straší tradiční investory, využívají ve svůj prospěch. Proč je volatilita kryptoměnového trhu tak silná oproti ostatním aktivům?

1) Nedostatek regulačního dohledu

Kryptoměny jsou celosvětovým fenoménem. Zatímco vlády jednotlivých zemí pomalu odhalují jejich odlišné postoje vůči kryptoměnámreálná celoplošná regulace je v nedohlednu. Přestože v mnoha lidech slovo regulace navazuje negativní pocity a myšlenky,  správné regulační předpisy mohou být pro trh prospěšné.  Momentální žádná až omezená regulace kryptoměn umožňuje  manipulaci s trhem, která přináší silnou volatilitu.  A ta odrazuje institucionální investory, kteří by mohli stabilizovat trh. Ale protože tito investoři nemají žádné záruky, že jejich investovaný kapitál je skutečně v bezpečí nebo alespoň chráněn proti podvodům, většina z nich zůstává mimo trh.

2) Nedostatek institucionálního kapitálu

Ačkoli je nepopiratelné, že mezi fanoušky a investory do kryptoměn se nacházejí některé dost působivé společnosti rizikového kapitálu, hedgeové fondy, lidé s vysokým kapitálem a většina institucionálního kapitálu zůstává mimo kryptoměny. Některé přední banky připouštějí, že v kryptoměnách je potenciál. Avšak žádná z nich zatím do kryptoměn neinvestovala významnou částku, nebo to alespoň veřejně nepřiznaly. Institucionální kapitál může nabírat různé formy, jako je například podílový fond, který dlouhodobě nakupuje kryptoměny jménem svých investorů. První známkou ve změně současného trendu může představovat  akvizice kryptoměnové burzy Poloniex společností Circle, která je vlastněná mezinárodní finanční skupinou The Goldman Sachs Group. Avšak tak jako jedna vlaštovka ještě léto nedělá, na reálný vstup konvenčních investorů na kryptoměnový trh si ještě počkáme.

3) Silní obchodníci s velkým kryptokapitálem

Je všeobecně známo, že kryptoinvestoři by neměli mít své tokeny dlouhodobě uložené na burzách, které (jak se již párkrát stalo) se mohou stát terčem hackerských útoků. V důsledku toho většina obchodovatelných tokenů není na burze, ale v kryptoměnových peněženkách. Jelikož s většinovou částí tokenů se aktivně neobchoduje,  silní obchodníci s velkým kryptokapitálem (známí také jako velryby –  whales) dokáží  svými pozicemi a příkazy hýbat s trhem do obou stran, což dodatečně zvyšuje volatilitu trhu.

4) Dlouhodobé vs krátkodobé pozice

Pokud investujete do něčeho, co plánujete držet dlouhodobě (v kryptosvětě hodl-ovat) několik let, pak jste pravděpodobně méně znepokojeni jeho denními nebo dokonce ročními cenovými pohyby. Kryptoměny se z větší části nedají kupovat a uchovávat v penzijních účtech a jsou obecně nedostupné pro makléře a finanční poradce, takže celý ekosystém investorů je vynechán. Naneštěstí velkou část současných kryptoinvestorů tvoří lidé, kteří kontrolují kurz kryptoměn každých 10 minut a radují se, když cena jejich favorita prudce stoupne a potí se v panice, když cena klesne. Tito lidé pak v panice uzavírají nevýhodné nebo dokonce nesmyslné pozice a obchody. Přispívají tak k volatilitě trhu tím, že nemají disciplínu udržet dlouhodobé pozice.

5) Davová mentalita

Kryptoměny jsou ve velké míře fenoménem generace mileniálů, kteří nedůvěřují vládě. Jsou ranými osvojiteli nových technologií a především se ve velké míře vyhýbají tradičním investičním produktům.

Můžete si přečíst: 5 tipů pro nové investory do kryptoměn

Protože mileniálové jsou relativně mladá generace, nemají dlouhodobé investiční zkušenosti.  Také mají tendenci mít nižší disponibilní příjem v důsledku historicky špatné ekonomické situace. Tato kombinace faktorů vede k několika podstatným důsledkům: inklinace k riziku v naději, že rychle zbohatnou. Mnozí z této generace  investují peníze z půjček nebo životních úspor. Když trh začne klesat, popřípadě se objeví první náznaky problémů, mileniálové mají tendenci zbavovat se svých investic, protože si doslova nemohou dovolit ztratit žádný kapitál. V důsledku tohoto chování své investice do kryptoměn poté prodávají se ztrátou a v nejhorších případech o peníze přijdou dříve, než se jim je podaří z trhu dostat.

A zase naopak. Když trh vykazuje růst, mileniálové začnou uzavírat pozice a kupovat kryptoměny za peníze, s nimiž reálně nedisponují. Pak se zas trh začne znova propadávat a cyklus se opakuje. A právě takové chování se velmi snadno promítá do davové psychózy/mentality stáda. Pokud toto chování spojíte s výkyvy a manipulací trhu silnými investory (whales), dostanete  synergický  účinek, jehož  výsledkem jsou ještě bohatší silní investoři, chudší malí investoři a divoký trh.

Kdy se trh uklidní a klesne volatilita?

Je třeba myslet na to, že kryptoměnový trh je stále mladý. V průběhu času můžeme očekávat zavedení regulačních rámců, větší rozmanitost investorů a vyspělejší chování investorů na trhu s kryptoměnami. Můžeme také očekávat vyšší přidanou hodnotu, neboť obchodníci postupně nacházejí způsoby a vytvářejí se nástroje pro inkorporaci kryptoměn a blockchain technologie do běžného života. Zatímco volatilita bude jemně klesat, můžeme očekávat postupný, ale stabilní nárůst hodnoty na trhu s kryptoměnami. Avšak než se tak stane, buďte rozumní, studujte a nenechte se zlákat emocemi.

Budeme rádi, když nás podpoříte „lajkem“ na naší české facebookové stránce.

Zdroj: altcointoday.com