Andre Enria, předseda Evropské bankovní správy se vyjádřil, že by mohlo být efektivnější zakázat bankám a jiným finančním institucím držet a prodávat kryptoměny, než přímo tyto měny regulovat. Informoval Financial Times v pátek 9. března.

Vyjádření společnosti sledují nedávný vývoj směrem k regulacím kryptoměn v Evropě. 8. března Evropská komise zveřejnila svůj „akční plán“, jehož cílem je vytvořit celoevropský regulační rámec pro fintech, včetně blockchainu. Minulý týden guvernér Anglické banky uvedl, že kryptoměny by měly být regulovány a ne zcela zakázány.

Andrea Enria, předseda Evropského orgánu pro bankovnictví

Regulace nejsou optimální řešení

Během projevu v pátek v Kodani Enria uvedl, že nebyl přesvědčen o tom, že nedostatek institucí, které podporují kryptoměny je důkazem toho, že samotné kryptoměny by měly být regulovány. Dodal, že EBA (European Banking Authority) přišla s myšlenkou omezit kontakt regulovaných společností s kryptoměnami v roce 2014.

„Nadměrné rozšíření regulací ve fintech průmyslu bude pravděpodobně neoptimální řešení. Mohlo by to znamenat riziko nadměrného omezování finančních inovací, protože zatížení bank v oblasti dodržování předpisů není pro malé inovativní start-upy udržitelné.“

Enria však dodal, že regulační orgány EU by neměly dovolit „de facto bankám“ nabízet kombinaci „přijímání a poskytování úvěrů“ bez důkladného prověření žadatele o úvěr.

Enria poznamenal, že regulace fintech musí probíhat v celé Evropské unii, aby se udržela konkurenceschopnost firem EU vůči  USA a Číně.

V polovině února 2018 vydaly evropské orgány dohledu, které tvoří EBA, Evropský orgán pro cenné papíry a trhy (ESMA),  Evropský orgán pro pojišťovnictví a zaměstnanecké penzijní pojištění (EIOPA) varování, že kryptoměny představují riziková aktiva, před kterými musí být investoři chráněni.