Přestože EOS MainNet byl teoreticky spuštěn 10. června 2018, realita je poněkud odlišná. Ve skutečnosti EOS blockchain ještě spuštěn nebyl. Čeká se totiž na ukončení hlasování, které má vybrat 21 producentů bloků (ekvivalent minerů). Dokud se toto hlasování neukončí, blockchain síť nemůže být používána, a zároveň zůstávají EOS tokeny v hodnotě $4 miliard zmrazeny.

Jak bylo oficiálně deklarované společností Block.one, která stojí za vývojem EOS, blockchain bude spuštěn po tom, jak se 15% všech tokenů (ekvivalent 150 milionů EOS) zúčastní hlasování o výběru producentů bloků. Na rozdíl od klasického decentralizovaného konceptu, kde bloky vytvářejí nezávislí mineři po celém světě, při EOS blockchainu budou bloky vytvářeny 21 společnostmi. Výhodou tohoto konceptu je rychlejší síť s výrazně lepší škálovatelností, ovšem za cenu výrazně snížené decentralizace, která je základním kamenem blockchainu a kryptoměn. EOS kvůli tomuto konceptu trpí silnou kritikou ze strany kryptokomunity, která se obává centralizace sítě. Aby společnost Block.one částečně vyhověla kritikům, před samotným spuštěním sítě vytvořila hlasování, ve kterém všichni držitelé EOS tokenů mohou rozhodnout, které společnosti budou bloky produkovat. To znamená, že tyto společnosti budou odpovědné za potvrzování transakcí.

Hlasování se protahuje

A právě v tomto hlasování tkví současný problém. Přestože hranice hlasů o váze 150 milionů tokenů mohla být překonána už dávno, dosud se tak ještě nestalo. Statistiky hlasování ukazují na pomalý začátek hlasování. Na konci 10. června bylo registrovaných hlasů o váze jen 10 milionů tokenů. Avšak v době psaní článku to už bylo více než 57 milionů tokenů, což představuje něco málo přes 5.7% z 15% potřebných hlasů ke spuštění sítě.

 Proces hlasování můžete sledovat na této adrese.

Jeden z důvodů, proč mělo hlasování na začátku takové pomalé tempo byl ten, že se hlasovat dalo pouze pomocí příkazového řádku. Pro méně technicky zdatné uživatele to představovalo velkou překážku. Postupně se ale začaly objevovat uživatelsky přijatelnější nástroje od vývojářů třetích stran, a dokonce i videa s návody. Jedno takové video si můžete prohlédnout zde:

Je třeba poznamenat, že Block.one mohl vytvořit jednoduchý nástroj pro hlasování už dávno. Avšak tato společnost se rozhodla zaujmout stanovisko „nemíchat se“, což platí i pro samotné hlasování. Tento krok z jejich strany zůstává značně nepochopený.

Závěr

Kryptonadšenci, příští uživatelé sítě a investoři začínají být znepokojeni současným vývojem. Pokud se spuštění sítě bude i nadále protahovat, s velkou pravděpodobností dojde k poklesu EOS ceny. A co je zásadnější, výrazně se poškodí reputace a kredibilita tohoto blockchainu, od kterého mnozí očekávají velké věci. Je třeba poznamenat, že tempo hlasování se zvyšuje, což je dobré znamení. Nicméně mnoho držitelů EOS tokenů se hlasování nehodlá zúčastnit, ba dokonce o něm ani nevědí. Jedno je jisté, na ukončení hlasování a spuštění EOS blockchain sítě čekají všichni. Snad to bude již brzy.