Za posledních 24 hodin byl v globálním měřítku obchodovaný  Bitcoin (BTC) v hodnotě $7 miliard. Tento údaj byl získán ze stránky Coinmarketcap, která je poskytovatelem aktuálních údajů v kryptoměnovém odvětví. S těmito čísly však ne každý souhlasí. „Upřímný Coinmarketcap“ je nový projekt, jehož cílem je uvést záznamy na pravou míru a odstranit z nich nahuštěné obchodované objemy.

„Upřímný CMC“ uvádí masivní falešný objem

Obvinění z falešného obchodování a falešných objemů trápí kryptoměnové trhy už léta. Pokud je to pravda, není to chyba Coinmarketcapu (CMC), nicméně je povinností stránek typu CMC, uvádět správné údaje.  Je to v zájmu každého v krypto sféře a jde o jejich vlastní reputaci. Kvůli způsobu, jakým získávají data z burz,  ale i způsobu, jakými burzy zaznamenávají svou obchodní aktivitu, se CMC stalo terčem kritiky.

Při pokusu získání reálného obrazu o globálním objemu kryptoměn, vytvořil Andrew Rennhack alternativu ke CMC, kterou nazval „Upřímným Coinmarketcapem“  (Honest Coinmarketcap). Projekt je zatím velmi jednoduchý a nepočítá s více proměnnými, které mohou ovlivnit objem obchodů kryptoměn. Ty jsou podle všeho značně nadhodnocené.

Objemy obchodů by mohly být nadhodnoceny až o 80% a více

Kliknutím na druhou záložku v Honest Coinmarketcap tabulce uvidíte srovnání zalistovaných a pravdivých objemů populárních kryptoměn obchodovaných oproti různým fiat měnám. Znázorněno je, že Bitcoin (BTC) a Ethereum (ETH) objemy jsou z 80% falešné, spolu s Ripple (XRP) a Bitcoin Cashem (BCH), které si vedly lépe a dosáhly „jen“  43% a 70%. Většina dalších kryptoměn v top 20 podle CMC mají falešné denní obchodované objemy na úrovni 40% až 90%.

Ačkoliv by se data vyprodukované Upřímným CMC neměly brát tak vážně, jejich zjištění se shodují s předchozími zprávami. Ty tvrdily, že objem obchodů na některých burzách by měly být nafouknuté až o 95%. Vzhledem k dominantu CMC a fakt, že stránka je momentálně hodnocena mezi top 400 web stránkami na světě, bude i nadále poskytovat měřítko pro obchodované data. Dokud CMC nezmění způsob získávání nejčerstvějších dat, objemy obchodů zůstanou neupravené i přesto, jak moc nesprávné mohou být.

Zdroj: news.bitcoin.com