Vzhledem k pevně stanovenému celkovému počtu Bitcoinů, bývalý produktový ředitel Google Steve Lee uvedl, že pouze 1 procento světové populace může vlastnit více než 0.28 BTC.

„Pokud vlastníte 0.28 BTC a držíte je, můžete si být jisti, že ne více než 1 % současné světové populace může mít někdy více BTC než Vy. Skromná investice ve výši $1,830 Vám dnes dokáže zajistit, že budete patřit k jednomu procentu lidí vlastnících nezanedbatelné množství BTC,“ vysvětlil Lee.

Během následujících několika let se bude množství dostupných Bitcoinů jen snižovat, protože další investoři a instituce budou i nadále kryptoměnu hromadit, což by mohlo dále snižovat potenciální počet jednotlivců, kteří by mohli vlastnit  celý jeden Bitcoin (1 BTC).

Zásoba Bitcoinu je nižší než 21 milionů

Jak už mnozí vědí, množství Bitcoinů je pevně stanoveno na 21 milionůJe to pevně stanovená měnová politika protokolu a toto číslo nelze změnit. A v tom tkví krása Bitcoinu.

Koncem roku 2017 společnost Chainalysis, blockchainová analytická společnost, která sleduje a zkoumá kryptoměnové transakce, odhalila ve výzkumné zprávě, že až čtyři miliony BTC jsou natrvalo ztracené v důsledku krádežeztráty peněženky  a soukromých klíčů a nečinné peněženky tvůrce Bitcoinu Satoshiho Nakamota, o níž experti řekli, že už není přístupná. Na ní by se měl nacházet 1 milion Bitcoinů.

4 milióny Bitcoinov môžu byť navždy stratené

Kim Grauer, vedoucí ekonomka ve společnosti Chainalysis v té době uvedla, že tato čtyřmilionový ztráta zásoby BTC se momentálně nebere při hodnocení tržní kapitalizace v úvahu. To znamená, že skutečná cena BTC by mohla být podstatně vyšší, protože se odhaduje, že se celkově ztratí 4 až 6 milionů BTC.

„Je to velmi složitá otázka. Na jedné straně, přímé výpočty týkající se tržní kapitalizace nepřihlíží na ztracené mince. Vzhledem k tomu, jak vysokou míru spekulace představuje tato oblast, výpočty, které počítají se ztracenými Bitcoiny, by mohly výrazně ovlivnit investory a jejich nákupní náladu,“ řekla Kim Grauer.

Hodnota 0.28 BTC, kterou uvedl Lee, předpokládá, že nabídka Bitcoinu bude 21 milionů, protože rozděluje 21 milionů mezi světovou populaci, která je přibližně  7.442 miliardy lidí. Pokud je výsledek výzkumu firmy Chainalysis správný, a 4 až 6 milionů BTC je nenávratně pryč, nabídka Bitcoinu by se tak měla pohybovat na hranici 16 až 17 milionů.

Na základě tohoto odhadu může vlastnit více než 0.28 BTC pouze 0.8 % světové populace a méně než 0.2 % populace může vlastnit více než 1 BTCTento odhad však počítá s rovnoměrným rozdělením Bitcoinů pro všechny na světě, což téměř s jistotou nastat nemůže. Zmíněné procenta se tedy nadále snižují.

Pro srovnání, pokud byste chtěli vlastnit 1 % veškerého dostupného zlata na světě (tj. přibližně 187,200 tun) potřebujete mít 0.0252 kg zlata, což momentálně představuje investici ve výši $968.

Je Bitcoin podhodnocený?

Vzhledem k omezené nabídce Bitcoinů a zvyšující se hodnotě kryptoměn se v následujících letech pochopitelně očekává podstatné snížení hodnoty 0.2 %.

10 důvodů podporujících Bitcoin maximalismus

Skutečnost, že jakýkoliv investor na globálním trhu se může umístit v rámci 1 % světové populace s investicí $1,830, dokazuje, že trh s kryptoměnami je stále na svém začátku. Pokud jde o adopci, rozvoj trhu, infrastrukturu a regulaci, sektor může ve středním až dlouhodobém horizontu výrazně růst. Na konci roku 2017 jsme viděli, kam je schopen trh narůst za relativně krátkou dobu. Pokud by se podobný scénář zopakoval, investice $1,830 by se tak rázem mohla přeměnit na přibližně $5,600, což je více než trojnásobný nárůst.

Zdroj: ccn.com