Pokles na Bitcoin (BTC) hash výkonu (výpočetní síly BTC sítě) vyvolal zvěsti, že Čína odstavila obrovské množství těžebních zařízení vzhledem k faktu, že těžba už nebyla zisková.

Momentálně je ekonomičtější těžbu zastavit

20. listopadu bylo na asijských sociálních médiích zveřejněno video a fotka od majitele BitFish, F2Pool, které následně zveřejnila i lokální média cnLedger a Primitive partner Dovey Wan.

Video zobrazuje odstraňování techniky pro těžbu BTC.

Wan vysvětluje:

„Mnozí mineři (těžaři) těží se ztrátou k aktuální ceně BTC. Momentálně je ekonomičtější těžení pozastavit a zařízení uklidit, aby se tak zredukovaly náklady na elektřinu a jejich chod.

Bitcoin od minulého týdne utrpěl ztrátu okolo 30 %. Aktuální cena vůči dolaru se pohybuje na úrovni $4,318.83 v době psaní článku.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK: Těžení Etheru (ETH) již není ziskové, zájem o těžbu kryptoměn nadále klesá

„Vypínací cena“ je na hranici $3,800 za jeden BTC

Podle Wan je tzv. „vypínací cenou“ pro těžení  v Číně s Bitmain Antminer S9 zařízením cena kolem $3,800 s možností úpravy v případě, že se potíže a konkurence sníží.

Faktory, jako například čínská sezóna sucha, která zvyšovala náklady na vodní energii, tento problém ještě zhoršila. Wan dodává, že „někteří vrcholoví majitelé těžebních továren“ připustili, že provozují své operace se ztrátou už několik měsíců.

F2Pool následně vydalo seznam hraničních cen pro těžbu, přičemž urgovali těžaře, aby se ujistili, zda těží se ziskem.

Čím méně těžebních zařízení je, tím více BTC mineři vytěží

K sdílenému videu od Wan se vyjádřil i známý kryptoměnový YouTuber „Boxmining“. Ve svém videu od času 4:42 vysvětluje, že odstranění starých těžebních PC a zařízení není žádnou tragédií. Těžbu kryptoměn přirovnává k dětské oslavě:

„Představte si, že je na oslavě 10 dětí a jeden koláč. Každý tak dostane jistou část koláče. Pokud však několik dětí odejde, mnozí si pomyslí, že oslava bude na nic. Pravdou ale je, že ti ,co zůstali, dostanou větší porci koláče.

V praxi to znamená, že čím více minerů a těžebních zařízení je, tím více minerů se musí dělit o vytěžené BTC, a tím méně vytěží. Když se jejich počet sníží, ostatní mineři tak mohou vytěžit více.

Nepodložená tvrzení o falešných zprávách

Vzhledem na velkou část zdrojového materiálu pocházejícího z čínských sociálních médií, západní komentátoři ve službě Twitter rychle prozkoumali tato tvrzení, která odcizují Wan a cnLedger za údajným šířením falešných zpráv“.

Materiál, který zobrazoval těžební techniku ležící venku v hromadách, byl z  povodní v provincii Sichuan, které vyřadily mnohá zařízení ještě v červnu. Přesto však tvrdili, že video nebo fotka nepocházejí z jiných zdrojů.

Zničená těžební zařízení během čínské povodně.

Data ze stránky blockchain.com mezitím potvrdila, že hash výkon Bitcoinu klesl až na hodnoty, které byly naposledy zaznamenány v srpnu.

Takový obrat je pro síť vzácný. Hash síla si zvykla se za poslední roky zvyšovat.

Momentálně probíhá snaha o záchranu Bitcoin hard forku, tedy Bitcoinu Cash. Proto pokračují pokusy přesměrovat minery právě na jeho těžbu.

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: bitcoinist.com