Podněstří je známé jako separatistický region, který se v 90. letech oddělil od Moldavska. S ním se dostal i do krátkého válečného konfliktu. Od té doby nad nim Moldavsko de facto ztratilo kontrolu. Naopak politickou, ekonomickou a nepřímo i vojenskou podporu mu poskytuje Rusko. Méně známý je pak již fakt, že Podněstří patří k nejaktivnějším částem Evropy v těžbě kryptoměn.

Rusko v rámci své podpory dodává do regionu také levný plyn. Ten je základem pro produkci levné elektrické energie v elektrárně Kuchurgan na jihu země s kapacitou přes 2,500 MW, i když současná produkce je vzhledem k zastaralému vybavení podstatně nižší. Dalším významným producentem elektřiny je vodní elektrárna v Dubasari. Cena za 1 kWh tak v přepočtu vychází na $0.035 (0.79 Kč).

Separatistická oblast Moldavska, Podněstří. Zdroj: Česká televize

Ač je Podněstří relativně chudá oblast, je v něm k dispozici také rychlé internetové připojení. K tomu se tamní vláda rozhodla v lednu přijmout legislativu příznivou pro kryptoměny. Všechny tyto aspekty přinesly ovoce v podobě 7 farem pro těžbu kryptoměn. Dle ředitele „státní“ podněsterské společnosti Tehnopark, Veaceslava Cernikeviciho, zvýšená spotřeba elektřiny díky těžbě kryptoměn přináší místnímu rozpočtu příjmy navíc.

„Mezi investory farem je 7 cizinců a 2 místní. Bylo takto vytvořeno 32 nových míst. Využíváme 3.7 MW za hodinu. Není to moc, ale když vidíte, kolik peněz a úsilí investujete do rozvoje, jedná se za 6 měsíců o seriózní číslo. První cent z tohoto programu přišel do rozpočtu Podněstří v květnu tohoto roku“, uvedl Cernikevici.

Na těžbě kryptoměn se podílí i největší průmyslový holding v zemi, Sherrif. Podněstří však chce jít ještě dále a zaznívají hlasy o vytvoření vlastní kryptoměny, která by měla regionu přinést zatím ne příliš jasné výhody. O vlastní kryptoměně již hovořili v roce 2016 zástupci tamní centrální banky. Jako její výhody zmínili tehdy rychlost a nízké náklady transakcí.

Snaha o případné vytvoření vlastní kryptoměny má však i stinnou stránku. Jak uvedl nejmenovaný zdroj blízký podněsterské vládě, nová kryptoměna by mimo jiné mohla usnadnit a lépe krýt obchodování s drogami a zbraněmi. To v Podněstří tvoří významnou část příjmů. Ideu vytvoření nové kryptoměny má údajně podporovat i Rusko, které by za ní bylo ochotno dodávat zboží.

NANO a BANANO: Kryptoměny jako zdroj obživy?

Nakolik by takováto kryptoměna byla obchodovatelná a použitelná v mezinárodním prostředí mimo obchodní výměnu s Ruskem, je diskutabilní. Z příkladu jiné zapovězené země, Venezuely, je však patrno, že příliš nadějí na úspěch zde není. Může být však prostředkem pro kontrolu peněžních toků místního obyvatelstva, jelikož by se jednalo o centrálně řízenou kryptoměnu. A to může být jeden z hlavních motivů, proč podněsterská administrativa by „státní“ kryptoměnu chtěla zavést.

Zdroj: cryptovest.com