Podle nové studie, 51% útok na Bitcoin (BTC) síť by byl pro útočníky marným pokusem, protože by to vyžadovalo „obrovské vynaložení nákladů“ a přineslo jen „velmi malé výnosy“. Studií tak dospěli k závěru, že Bitcoin je bezpečným digitálním aktivem.

Bitcoin síť je podle studie chráněna před 51% útokem

Profesor Saravanan Vijayakumaran, který je docentem katedry elektrotechniky na indickém technologickém institutu (IIT) v Bombayi, publikoval výsledky nového výzkumu s názvem Bezpečnost Bitcoin Protokolu.

Výzkum byl sponzorován společností Zebpay, která prozkoumala bezpečnostní rámec sítě Bitcoin ve třech hlavních bodech vyšetřování:

  • Odcizení Bitcoinu.
  • Manipulace s potvrzenými a nevalidovanými transakcemi.
  • Jednoduchost narušení normálního provozu síťového protokolu.

Hlavní částí výzkumu bylo zhodnocení zranitelnosti Bitcoin sítě pro případ 51% útoku.

Aby vznikl nový blok v síti a BTC transakce byla úspěšně provedena, nadpoloviční většina těžařů se musí shodnout na platnosti tohoto bloku. Avšak pokud by jedna entita ovládala více než polovinu výpočetní sítě (51 %), mohla by libovolně odmítat transakce, a co je nebezpečnější, mohla by transakce uskutečnit dvakrát – takzvaný „double spending“.

Některé blockchain sítě kryptoměn byly v roce 2018 oběťmi 51 a více procentních útoků.

ČTĚTE TAKÉ: 

Největší kryptoměnové útoky roku 2018

Útočník může jen vložit či odstranit transakce, ale nedokáže je změnit, nebo odcizit BTC

Profesor Vijayakumaran přišel výzkumem k závěru, že takové narušení by nevyžadovalo jen velké množství výpočetního potenciálu, ale mělo by také za následek jen minimální finanční zisky. Studie rovněž uvedla, že útočník bude moci pouze vložit nebo odstranit transakce, ale nezmění transakce, ani neukradne  Bitcoin.

Navzdory deklaraci sítě, prakticky imunní vůči takovým útokům, studie vzpomněla, že nepřátelský útočník by teoreticky mohl takový útok úspěšně spustit.

Profesor vysvětlil:

„Zatímco 51% útok vyžaduje značné výdaje s malou finanční návratností, není mimo dosah nepřátelských organizací. Pokud se takový protivník neobjeví, Bitcoin protokol lze považovat za bezpečný.

Podle výkonného ředitele Zebpay, Ajeeta Khurana, studie upevňuje důvěru v BTC. Bitcoin se momentálně nachází na cenové hranici $4,047.88. Na závěr můžeme dodat, že studie přišla právě v době, kdy Bitcoin slaví 10. výročí své existence.

PŘIPOMEŇTE SI:

Bitcoin white paper byl vydán přesně před deseti lety!

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: bitcoinist.com