Renomovaná auditorská společnost KPMG ve své nejnovější studii uvedla, že na základě jimi provedeného průzkumu až 41 % společností působících v oblasti technologií zvažuje do roku 2020 implementovat do svých struktur technologii blockchain.

Sedm blockchainových trendů, které se vyplatí sledovat v roce 2019

Jen 28 % firem nevidí v blockchainu budoucnost

Průzkumu, který se uskutečnil začátkem tohoto roku, se zúčastnilo 740 technologických firem z 12 různých zemí. Klíčová otázka, kterou jim KPMG položila, zněla: „Jaká je pravděpodobnost, že v průběhu nadcházejících 36 měsících začnete využívat technologii blockchain?“  Výsledky ukázaly, že tuto možnost zvažuje až 41 % dotazovaných, přičemž 31 % společností se k otázce blockchainu staví neutrálně a jen 28 % považuje využití této technologie ve svých strukturách jako nepravděpodobné.

Z přiložené infografiky přitom vyplývá, že téměř polovina respondentů je přesvědčena, že technologie blockchain během následujících tří let zásadně ovlivní, respektive zasáhne oblast, ve které podnikají.

Průzkum KPMG, 2019. Zdroj: assets.kpmg.com

I navzdory vize využití blockchainu, respektive přesvědčení, že ovlivní podnikatelskou a ekonomickou sféru, téměř ¼ firem neuvedla konkrétní případ využití, 14 % společností za největší překážku pokládá technologickou náročnost a 12 % uvádí nedostatek kapitálu pro investice do této oblasti.

Zefektivnění obchodu a snížení nákladů

V rámci benefitů plynoucích z využívání technologie blockchain nejvíce firem označilo její pozitivní dopad na zefektivnění obchodu a zredukování dosud nutných nákladů na chod byznysu.

K výsledkům průzkumu se vyjádřil i Damien Ducourty, spoluzakladatel společnosti B9lab. Ta se zabývá vzděláváním a poskytováním odborné přípravy v rámci implementace blockchainu. Podle jeho slov má tato technologie potenciál zásadně změnit několik průmyslových odvětví.

„Podniky se mohou rozhodnout, zda budou součástí potenciální transformace a změny, nebo se pokusí racionalizovat své stávající postupy. Zdá se, že mnoho společností si stále nechává otevřené obě možnosti.“

Blockchain již využívá i Mercedes-Benz, Santander či Baidu

Zájem o blockchain už projevilo několik předních firem. V rámci automobilového průmyslu můžeme uvést například Mercedes-Benz. Jeho cílem je využívat smart kontrakty pro dosažení zvýšení efektivity celého dodavatelského řetězce. Nezaostává ani finanční sektor. Některé z největších světových bank, včetně JPMorgan ChaseSantander a HSBC, již začlenily blockchainová řešení se záměrem zjednodušení mezinárodních platebních služeb. V technologické sféře již delší dobu využívá blockchain čínský vyhledávací gigant Baidu.

Seznam je samozřejmě rozsáhlý a obrazně narůstá každým dnem. Zájem o databázi, jejíž data jsou historicky nezměnitelná a navazují na sebe, nedokládá jen průzkum od KPMG, ale i reálné příklady světových společností. Z těchto zjištění lze vyvodit, že ačkoli ne každá technologická firma má bezprostřední plány na využití blockchainu, většina z nich si uvědomuje, že tato technologie může v budoucnu radikálně změnit fungování téměř všech odvětví.

Jde přitom o značný kontrast ve srovnání s průzkumem, který v roce 2017 uskutečnil Deloitte. V dané době více než 40 % oslovených společností uvedlo, že blockchain vůbec nezná.

Proč někteří lidé stále nechápou kryptoměny?

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: cryptovest.com