Americká společnost Cisco Systems, Inc., která je dominantním hráčem na poli síťových prvků, předpovídá, že do roku 2027 bude desetina světového HDP zaznamenaná na blockchainu. Podle jejich vize by bylo v rámci jednotlivých decentralizovaných aplikací a v různých blockchainech uloženo několik trilionů dolarů.

Galaxus, švýcarský Amazon, začal přijímat platby v kryptoměnách

Po dobu 2 let se do blockchainových projektů investuje více než $9 miliard ročně

Zatímco trh s kryptoměnami již delší dobu víceméně stagnuje, technologie blockchain sama o sobě postupuje. Každým rokem se přitom dostává do dalších sfér a její výhody objevují a postupně do svých struktur implementují nejen společnosti zabývající dodavatelskými řetězci a správou autorských práv, ale i banky a státní instituceNejnovější zpráva vydaná společností Cisco Systems, Inc. předpovídá blockchainu světlou budoucnost. Podle její studie by se tato technologie mohla stát v průběhu několika let normou mnoha průmyslových odvětví.

Podle zprávy, jakož i podle údajů společnosti International Data Corporation (IDC), se očekává, že globální výdaje na technologii blockchain dosáhnou v roce 2019 přibližně $2.9 miliardy. Průmyslová odvětví totiž zkoumají způsoby, jak využít blockchain na zvýšení důvěry a řešení problémů týkajících se transparentnosti a bezpečnosti.

Nezaměnitelná transparentnost

V rámci inovací však pochopitelně nechce zaostat ani Cisco. Ve zmíněné zprávě (ke stažení zde) pochopitelně poukazuje i na své řešení.

Cisco ve své analýze uvádí, že hlavní devizí technologie blockchain je její  nezaměnitelná transparentnost. Tu zároveň považuje za jeden z klíčových prvků, na který se zaměřují společnosti působící především v oblasti globálních dodavatelských řetězců. Analytici Cisca jsou přesvědčeni, že blockchain přinese do obchodního ekosystému výrazné zjednodušení operací bez potřeby dodatečné kontroly či jiného lidského zásahu. Ve zprávě mimo jiné uvádějí:

„Technologie založené na bázi blockchainu mohou mezi společnostmi vybudovat, prostřednictvím digitalizace obchodních procesů, tokenizace aktiv a kodifikace komplexních smluv, základ pro potřebnou důvěru.“

Blockchain zautomatizuje důvěru a zlepší bezpečnost

Pokud by se předpovědi uvedené ve zprávě měly naplnit, téměř 10 % záznamů celosvětového hrubého domácího produktu (HDP) by se do roku 2027 uložilo na blockchainu. To však ale neznamená, že tento růst by se automaticky promítl i do ceny jednotlivých kryptoměn. Většina podniků a finančních institucí by se podle Cisca zaměřila primárně na blockchainy nabízející co nejvyšší míru interoperability. V rámci nich by se největší popularitě těšily ty, které dokáží přinést optimalizaci inteligentních měst, řešení pro dodavatelské řetězce a podporu internetu věcí (IoT).

Cisco ve své zprávě zároveň zdůraznilo svou spolupráci s Enterprise Ethereum Alliance a projektem Hyperledger. Rovněž je třeba dodat, že Cisco je členem takzvané Trusted IoT aliance, kde se spolu se společnostmi, jako jsou Bosch, BNY Mellon, Gemalto, IOTA či Qtum, snaží pomoci rozvoji oblasti IoT. Souběžně s tím je Cisco i členem výkonného výboru Komory digitálního obchodu (Chamber of Digital Commerce). Ta má za cíl všeobecnou podporu přijetí digitálních aktiv a technologií založených na blockchainu.

I když někteří skeptici by mohli nazvat prognózy týkající se blockchainu za velmi optimistické, není to poprvé, co jsme svědky obdobné předpovědi. V roce 2017 zveřejnila podobné očekávání auditorská společnost Deloitte, přičemž v témže roce Světové ekonomické fórum uvedlo, že technologie blockchain by mohla obsáhnout 10 % celosvětového HDP již do roku 2025.

Joseph Lubin: Do 10 let bude mít blockchain v rámci globální ekonomiky dominantní zastoupení

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: cryptoslate.com