Prominentní bitcoinový vývojář Jimmy Song se v nedávném příspěvku na platformě Medium vyjádřil, že diverzifikace kryptoměnového portfolia nedává až takový smysl. 

Song silně věří, že rozdělení portfolia mezi několik altcoinů a určité procento do bitcoinu (BTC) nezlepší šance na získání vyšších zisků z investovaného kapitálu.

Portfolia tradičních investorů

Song dále vysvětluje, že investoři obvykle rozdělují jejich investice za účelem redukování rizika finančních ztrát a na redukování negativních vlivů volatility. Uznává však, že diverzifikace aktiv dává smysl pro tradiční investory, kteří investují do běžných komodit, jako jsou například akcie zalistovaných společností.

Pokud si někdo vybere 10 akcií do svého portfolia, akcie obvykle již splňují určité minimální požadavky. Například splnily některé požadavky ze strany SEC. Pokud jde o transparentnost, jejich historie je na trhu k dispozici a jsou pod hrozbou pokuty, jestli poruší tyto požadavky. To má zajistit, že marketingový příběh o akciích musí odpovídat základní realitě, zejména jejich vyhlídkám a finanční situaci.

Diverzifikace v tomto kontextu může dávat smysl, protože existuje důvod se domnívat, že příběh, o kterém společnost hovoří, je, anebo bude blízký realitě. Předpokladem je, že rizika a výnosy z akcií budou v rovnováze. To znamená, že cenové výkyvy (zejména záporné) nejsou příliš velké a existují dobré důvody domnívat se, že společnosti ve svých příbězích říkají pravdu.

Poptávka po kryptoměnových fondech roste. Jaké typy investičních fondů znáte?

Kód bitcoinu je těžké pochopit

Song říká:

„Realita kryptoměn a souvisejících investic je v jejich kódu, který je bohužel velmi robustní, těžko čitelný a pro velký počet lidí je velmi těžké pochopit jej.“

Song dále pokračuje:

„Jelikož kryptoměny existují v digitální říši, kód a síť, která je zabezpečuje, je realitou. Zatímco schopnost analyzovat základní realitu existuje, není to praktické pro většinu lidí. Dokonce i zkušení vývojáři potřebují několik měsíců na to, aby nastudovali kód, který je základem kryptoměn.“

Na Songovo vyjádření přišly zatím pozitivní reakce:

„I když se základní realita kryptoměn dá analyzovat, Song věří, že i pro zkušené vývojáře je nepraktické plně pochopit a určit legitimnost kryptoměnových platforem v rozumném čase. Počítačový kód, který byl použit na vývoj kryptoměn, je a bude pro většinu lidí příliš komplexní a náročný na pochopení.“

Vývojář tvrdí, že ve většině případů existuje množství marketingových materiálů pro kryptoměnové projekty. Marketingové strategie využívané u kryptoměn obvykle zahrnují sepsání dokumentu zvaného white paper. Tyto marketingové snahy spolu s dokumentem popisujícím základní prvky dané kryptoměny mají zjednodušit rozhodování lidí, zda do projektu investovat, nebo ne. Právě nevědomost je nadále zneužívána i zde. Ani skvělý a „vymakaný“ white paper nezaručuje úspěch projektu.

Vzděláváme se: Jak kryptoměny používají kryptografii

Proč je bitcoin jiný?

V tomto bodě je na místě otázka: Proč je bitcoin jiný a neplatí pro něj podobná pravidla jako pro altcoiny?  Bitcoin však položil základ kryptoměn, byl první a na své spuštění nepotřeboval vysbírat miliony dolarů. Bitcoin je tu sice krátce, ale i za tak krátkou dobu byl hodnocen tisíci odborníky snad z každé stránky věci. Když byl bitcoin spuštěn, jen pár lidí provozovalo síťové uzly, natož aby ještě obchodovali anebo vyměňovali BTC za něco hodnotného. Neexistovaly zde stimuly pro příliš přehnané sliby. Kromě toho white paper přesně popsal bitcoin a dodané řešení splňuje očekávání nad popsanou míru. Ve skutečnosti byl bitcoin white paper  napsán až po kódu!

Navzdory všemu existuje více než 600 přispěvatelů, kteří jsou neustále zapojeni do nepřetržitého vývoje bitcoinového protokolu. To znamená, že bitcoin je největší kryptoměnový projekt s otevřeným zdrojovým kódem.

Sázkové kanceláře Tipsport a Chance nyní akceptují Bitcoin!

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu KryptoPortal.sk

Zdroje: cryptodaily.co.ukmedium.com/@jimmysong