O trhu s kryptoměnami bychom mohli říci, že nikdy nespí a patří mezi nejdynamičtěji odvětví ekonomiky, ale posouvá i hranice technologické sféry. K tomu přispívají nejen neustálé inovace, ale bohužel i časté podvody či selhání některých projektů.

Na Twitteru se objevila pěkně zpracovaná vizualizace, která efektivním způsobem dokumentuje vývoj tržní kapitalizace TOP 10 kryptoměn od roku 2013 až po současnost. Podívejte se, které kryptoměny se v tomto žebříčku udržely, které projekty raketově vystřelily a které coiny byste dnes marně hledali v první stovce.

Víkendový ฿ulletin: Tri jednoduché metódy ako si vytvoriť vyvážené portfólio

Vítězové a poražení

Vizualizaci, kterou vytvořila analytická platforma DataLight, zobrazuje 10 nejsilnějších kryptoměn v jednotlivých časových obdobích. K vytvoření tohoto přehledu použili jeho tvůrci množství dat vycházejících především z dat dokumentujících tržní kapitalizaci.

Tento ucelený přehled tak nabízí investorům zajímavé zobrazení projektů, které se z dlouhodobého hlediska nejvíce osvědčily. Zároveň je však třeba dodat, že žebříček obsahuje daleko více neúspěšných coinů než těch úspěšných.

Vytváření žebříčků, které jsou postaveny na základě celkové tržní kapitalizace jednotlivých kryptoměn, se stalo pro mnohé užitečným pomocníkem. Tato data totiž investoři rádi využívají při sestavování svého portfolia.

Čím déle je totiž daný projekt na předních příčkách a čím větší je jeho tržní kapitalizace, tím je větší pravděpodobnost jeho úspěchu z dlouhodobého hlediska.

Pokud tedy není investor vysloveně zaměřen na rizikové kryptoměny a své portfolio chce vyskládat za účelem zisku ve střednědobém až dlouhodobém horizontu. Toto je právě jeden ze způsobů, jak vybrat ten správný coin.

Většina coinů z roku 2013 není ani v TOP 100

Ve výše uvedené vizualizaci je pěkně vidět, že jen dvě kryptoměny z aktuálního TOP 10 žebříčku v něm figurovaly nepřetržitě od roku 2013. Většina projektů, která v něm byla před šesti lety, se dnes nenachází ani v první stovce. V daném období trhu jednoznačně dominoval Bitcoin, a až s velkým odstupem byl na druhém místě  Litecoin. Na podzim 2013 vstoupil na trh nativní token sítě Ripple XRP a hned se umístil na třetí příčce, na které je i dnes.

Z vizualizace se dá také dobře odečíst i celková volatilita trhu. Zajímavá jsou data především z přelomu let 2014 a 2015. V tomto období vzrostla celková tržní kapitalizace XRP ze $140 milionů na přibližně $750 milionů, přičemž na podzim 2015 byla znovu na své výchozí hodnotě.

Zajímavé je sledovat i počínání si aktuální tržní dvojky Ethereum (ETH). Tato kryptoměna zaznamenala především během roku 2017 silný růst, přičemž svou nejvyšší hodnotu dosáhla v letních měsících. V té době dokonce atakovala Bitcoin. Z trhu si ukrojila necelých 32 %, přičemž BTC disponoval 39procentním podílem.

Tyler Winklevoss: Tržní kapitalizace Bitcoinu může překročit úroveň $7 bilionů

Hype Index

Vedle zmíněné vizualizace analytická stránka DataLight nabízí na své platformě ještě jedno zajímavé hodnocení. Kromě klasických dat odrážejících cenu, tržní kapitalizaci či zobchodovaný objem uvádí i takzvaný „Hype Index„. Ten představuje aktivitu a počet příspěvků týkajících se daného kryptoprojektu na sociálních sítích  Twitter Telegram.

Díky tomu dokáže dát investorům představu o tom, která kryptoměna je v rámci komunity aktuálně nejvíce diskutována. I takový údaj může být jedním z indikátorů růstu (v případě pozitivní nálady), nebo v opačném případě signálem na propad její hodnoty.

Zdroj: datalight.me

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: newsbtc.com