Údaje z blockchain.info ukazují, že 17 milionů Bitcoinů bude pravděpodobně vytěžených v nejbližších 24 hodinách, přičemž zůstanou „jen“ čtyři miliony BTC, které mohou mineři vytěžit. Rok vytěžení všech Bitcoinů je odhadován na rok 2140.

Další milník pro Bitcoin

Po dosažení 16 milionů jednotek v oběhu v polovině roku 2016, je 17 milionů jednotek, které mají být vytěženy, dalším orientačním bodem pro Bitcoin.

Bitcoin je navržen tak, že maximální počet tokenů je přesně určen na  21 milionů. Kód zajišťuje, že v určitých intervalech může být pouze určitý počet Bitcoinů vytěžen. Mineři jsou odměňováni těmito vzácnými údaji pokaždé, když přidají nové záznamy do oficiálního záznamu.

Denně se vytěží přibližně 1,800 nových Bitcoinů. Nicméně tento proces je velmi těžko odhadnutelný a nedá se přesně předpovědět, kdy bude vytěžených 17 milionů Bitcoinů.

Drobné odchylky se vytvářejí při synchronizaci běžného softwaru Bitcoinu, tím pádem je velmi těžké dělat přesné předpovědi. Ve skutečnosti některé údaje naznačují, že počet coinů může být zcela vypnut.

Různé způsoby výpočtu odměny bloku umožňují různé výsledky, jak to vysvětlil tvůrce Statoshi Jameson Lopp:

Co vlastně znamená tento milník?

Dosažení libovolného počtu nebo 17 milionů nemusí být mimořádně významné, ale někteří to vnímají jako výzvu pro zhodnocení dosažených výsledků dosavadní technologie.

Tim Draper, rizikový kapitalista a zpěvák, který nedávno předpověděl, že v roce 2018 Bitcoin dosáhne 250 000 dolarů, řekl:

„Vsadil bych se, že zakladatelé si nedokázali v těch dobách představit, jakým důležitým by  se Bitcoin mohl stát, dokonce ani v jejich nejdivočejších snech.“

Jak je to s hodnocením?

Po tom, co Satoshi Nakamoto vytěžil první blok Bitcoinu a vytvořil prvních 50 jednotek kryptoměny, dalších 209,999 bloků bylo hodnoceno na stejné úrovni. Pak se uskutečnilo první „halvenování“ a odměna byla snížena. Snížení blokové odměny se odehrávalo každých 210 000 bloků. Po dosažení tohoto intervalu síť snižuje odměnu bloku o 50 procent. Nejnovější polovina se vyskytla v červenci 2016 a okamžitá odměna je 12,5 Bitcoinů.

Ačkoli to trvalo devět let, abychom se dostali tak daleko, stále nejsou vytěžené 4 miliony BTC. Bude trvat mnohem déle, dokud se nedosáhne konečný rezervní limit, protože v důsledku snížení odměny bloku se míra inflace zpomalí. Očekává se, že snížení odměny bude 29. května 2020.

Pokud protokol není upraven, poslední celý Bitcoin nebude vytěžen až do května 2140 a podle některých odhadů bude trvat přibližně třicet let:

Zdroj: btcmanager.com