Počet napadených routerů od výrobce MikroTik škodlivým virem typu  cryptojacking se od léta 2018 zdvojnásobil a překročil hranici 415,000 napadených zařízení. To jsou závěry zprávy od bezpečnostního výzkumníka  VriesHd, který ji publikoval na svém Twitteru.

Informátor VriesHd

VriesHd pravidelně informuje o problémech spojenými s kryptografickými malwary již od srpna tohoto roku. Zaměřuje se na viry, jež napadají routery, které jsou následně nuceny těžit kryptoměny bez vědomí majitelů. Výzkum ukázal, že routery lotyšského výrobce síťových zařízení MikroTik byly ohroženy nejméně 16 různými typy malwaru včetně Coinhive.

Podle bezpečnostního analytika Bad Packets odhadovaný počet narušených routerů již překročil hranici 280,000. VriesHd v příspěvku na Twitteru vysvětluje, že zkontrolovali pouze tři možné způsoby, jak zneužít routery od MikroTik, ačkoli existuje i několik dalších způsobů. Prognóza VriesHd, která je založena na předběžných datech, poukazuje až na 415,000 napadených routerů.

PSALI JSME:

Největší kryptoměnové útoky roku 2018

Jak uvedl VriesHd pro technologický portál The Next Web, útočníci nedávno přešli z Coinhive na jiné mining softwary jako například Omina a CoinImp. Přesné číslo napadených zařízení nelze vypátrat, protože údaje ukazují jen napadené IP adresy. Každopádně počet je stále znepokojivě vysoký.

VriesHd doplnil:

„Nepřekvapilo by nás, kdyby skutečný počet napadených routerů byl opravdu někde okolo 350,000 až 400,000.“

Pokud se na věc podíváme z geografického hlediska, nejvíce zasaženou zemí  cryptojacking malwarem je Brazílie. Podle íránského průzkumu v oblasti kybernetické bezpečnosti bylo v Brazílii v říjnu 2018 zaznamenáno 81,000 útoků spojených s Coinhive. Na druhém místě byla Indie s přibližně 29,000 případy, dále následovala Indonésie s přibližně 23,000 případy. Írán zaznamenal okolo 11,000 případů.

Podle zprávy agentury Bloomberg celkový počet kryptomining malwaru a útoků letos narostl o 500 %. Jeden z důvodů může být údajný hackerský útok, při kterém útočníci ukradli kód schopný zaměřovat systémy společnosti Microsoft.

V další zprávě společnost Palo Alto Networks uvedla, že přibližně 5 procent všech  Monero coinů v oběhu bylo vytěženo právě prostřednictvím cryptojackingu.

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: cointelegraph.com